Yumurtanın da bir günü olduğunu biliyormuydunuz? - Et Tavuk Piyasası

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Yumurtanın da bir günü olduğunu biliyormuydunuz?

Yumurtanın da bir günü olduğunu biliyormuydunuz?

Uluslararası Yumurta Komisyonu, (IEC) 1995 yılında Viyana toplantısında, yumurtanın besleyici değerine dikkat çekmek ve tüketimi yeterli seviyeye getirmek amacıyla her yıl Ekim ayında, ‘Dünya Yumurta Günü’ olarak kutlanmasına karar vermiştir. O günden bugüne 70’in üzerinde ülkede dünya yumurta günü değişik etkinliklerle kutlanmaktadır. Türkiye’de ise Yum- Bir öncülüğünde 2008 yılından beri kutlanıyor.

Bu yıl ise Dünya Yumurta Günü 14 Ekim 2016 tarihinde birçok ülkede, çok farklı etkinlikler ile kutlanacak.

Bu etkinliklerin amacı anne sütünden sonra en besleyici gıda olan yumurtanın besleyici değerini toplumun tüm kesimlerine anlatmak, sevilerek tüketilmesini sağlamak, kişi başı yıllık yumurta tüketimi artırmaktır.

Dünya Yumurta Günü, anne sütünden sonra en değerli besin kaynağı olan yumurtanın besleyici değerini topluma anlatmak için bir vesile olarak görülmektedir.

YUM-BİR olarak amacımız “Sağlıklı Sürülerden Güvenilir Yumurta” üretmek ve yumurtanın bilinmeyen yönlerini topluma tanıtmaktır. Uzmanların dengeli beslenme için protein ihtiyacının yetişkinlerde en az %25’inin, gençlerde ise yarısının hayvansal gıdalardan karşılanması gerektiğin ifade ettiklerini söyledi. Hal böyle iken Ülkemizde kişi başına hayvansal protein ve yumurta tüketimi gelişmiş ülkelerin çok altındadır.

Son yıllarda gerek Yumurta Üreticileri Merkez Birliği tarafından yürütülen kampanyalar, gerekse yapılan yeni araştırmalar ışığında bilim adamlarının yumurtanın faydalarını kamuoyuna duyurması sonrasında, ülkemizde yumurtanın tüketiminde bir artış eğilimine girilmiş, kişi başı tüketim miktarı 10 yıl içinde 115’ten 200 âdete yükselmiştir.

Yum-Bir bu yılda dünya yumurta günü nedeniyle bazı illerde halka yumurta dağıtımı gibi küçük etkinlikler düzenleyecek ve geleneksel hale gelen 15 Ekim 2016 tarihinde 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda, Yumurta Koşusu’nu gerçekleştirilecektir.

Yumurta kendi biyolojik ambalajı içinde sağlık dolu, hile yapılmayan tek gıda. Biyo yararlılığı en yüksek protein yumurtada. Kalsiyum, sodyum, iyot, selenyum, kolin ve vitaminler yeterince mevcut. Fetal gelişim için hamilelikte mutlaka tüketilmesi gereken bir gıda.

Yumurta, sağlıklı beyin gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, tedavi gören hastalarda ilaçların etkinliğini artırılması, D vitamini eksikliğinin giderilmesi için en uygun gıda.

Sağlık avantajlarının yanı sıra tadı harika, fiyatı uygun, hazırlanması kolay. Kilo kontrolüne en net cevap veren gıda.

 • Doğal ambalajı ile hiçbir hilesi olmayan
 • Anne sütünden sonra en değerli gıda olan
 • Zeki ve başarılı çocukların yetişmesi için beyinsel fonksiyonları etkileyen kolin’in en yoğun olduğu besin olan
 • Yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidanlar içeren
 • Sarısının içerdiği karotenoid gözler için mükemmel, Lutein-zeaksantin de beyin ve göz sağlığı için gerekli olan
 • Bir canlıya hayat verecek kadar yüksek besleyici değere sahip olan
 • Her keseye uygun ucuz bir besin olan Yumurtanın da Bir Günü Olduğunu Biliyormuydunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız