Yumurta satışında yeni dönem başladı. - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yumurta satışında yeni dönem başladı.

Yumurta satışında yeni dönem başladı.

Yumurtanın üretimi ve satışında yeni kurallar yürürlüğe giriyor. 20 Aralık’tan sonra damgasız veya eski tarihli yumurta satılamayacak. Satılan her bir yumurtanın üzerinde üretim tarihi olması artık yasal zorunluluk olacak. Kurallara uymayanları 10 bin liradan başlayan cezalar bekliyor.

Yumurta satışında yeni bir döneme geçildi. Artık yumurtaların kabuğuna yazılan işletme numarası ve kümes numarasının yanına, yumurtlama tarihi de yazılacak.

Kümes ve işletme numarası ile yumurtlama tarihi yazılmamış olan a sınıfı, yani doğrudan insan ve gıda sanayisi için olan yumurtalar satışa sunulamayacak.

Yumurta, yumurtlama tarihinden itibaren 21 gün içinde tüketiciye ulaştırılacak. Son tüketim tarihi de, yumurtlama tarihinden itibaren 28 gün olacak.

Yumurtlama tarihinden 9 gün içinde satışa sunulan yumurtalara “ekstra taze” yazılabilecek.

Yumurta paketlerinde buzdolabında muhafaza ediniz uyarısı da olacak. Hijyenik olmayan saman, yaprak gibi malzemeler içinde yumurta satılamayacak.

Bandırma’da yumurta üretimi yapan işletme sahipleri yürürlüğe giren bu uygulama hakkında temkinli konuşurken, bu üreticilerden biri olan Cemalettin Tanbatar yasal gerekliliği yerine getireceklerini ancak Türkiye’nin bu uygulamaya hiçbir şekilde hazır olmadığını söyledi. Altyapı ve üretim-tüketim dengesinin buna izin vermediğini altını çizen Tanbatar bu uygulamanın çok iyi hazırlanması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde çok sayıda işletmenin bu durumdan zarar göreceğini, maliyetler artacağı içinde fiyatların artacağını vurguladı.

Yumurta üreticisi Murat Akay ise, uygulamanın sektöre ciddi sıkıntılar yaşatacağını ve çok iyi planlanma yapılması gerektiğini söyledi. Bu uygulamanın maliyetli bir iş olacağını ve bununda fiyatlara yansıyabileceğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre, Yumurta üreticileri ise bakanlıktan uygulamanın uzatılması için talepte bulunacaklar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız