Yem Fiyatları Arttıkça Et Fiyatları Ucuzlamaz/ ithal et çözüm değil

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yem Fiyatları Arttıkça Et Fiyatları Ucuzlamaz

Yem Fiyatları Arttıkça Et Fiyatları Ucuzlamaz

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ yem fiyatları arttıkça, kendi kendine yetebilecek bir duruma gelinmediği sürece et fiyatlarının ucuzlamasının mümkün olmayacağını belirterek, et fiyatı ucuzlasın diye et ithal etmenin çözüm olmadığını söyledi.

İthal etin satışının yapılması konusunda ki uygulamalarda yanlışlıkların olduğunu da vurgulayan Yalçındağ, Perakende kasaplar olarak, tüketicilerin damak zevkine uygun, kendi üreticimizin etini satmaya devam edeceklerini ifade etti.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Tek başına sığır etinin miktarını arttırarak et problemini çözemezsiniz. Avrupa ülkeleri et ihtiyacının büyük bir bölümünü domuz etinden, geriye kalan kısmını ise sığır etinden karşılıyor. Biz sadece sığır etinden karşılamaya kalkarsak bu tür arızalar meydana geliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile yaptığımız görüşmede, ülkedeki yüzde 15 olan küçükbaş hayvan tüketimi payını yüzde 30’a çıkarmamız konusunda öneride bulunduk. Bu kadar arttırmak demek, kendi iç açığını büyük oranda kendi iç kaynaklarınızdan karşılamak anlamına geliyor.

Öncelikle küçükbaş hayvancılığa ağırlık verilmesini istedik. Aile işletmelerinin tekrar desteklenerek hayata geçirilmesi gerekiyor. Besiciliğin doğru yapılması için gerekli çalışmalar yürütülmeli. Bizde besiciler, hayvanı bir yerden, yemini başka bir yerden alarak besicilik yapmaya çalışıyor. Tabi ki buda pahalıya mal oluyor. Yapılan besicilikte ineğin kendisine de, sahibine de, yavrusuna da bakabilmesi gerekiyor. Bu Avrupa ülkelerinde bu şekilde yapılıyor.

Yem ham maddesi büyük oranda dışa bağımlı, et dışa bağımlı. Durum böyle olunca da bu ülkede et fiyatlarının konuşulması kadar anlamsız birşey yok. Et fiyatlarının çözümü için bizim kendi kendimize yeterli hale gelmemiz gerekiyor. Üretimi uygun şekilde, yeterli miktarda oluşturursanız bu ülkede et fiyatlarını konuşmaya gerek kalmayacak. Ülkede et üretimi artıyor, ancak tüketimi karşılayacak kadar artmıyor.

Maliyetlerin yüksek olması sebebiyle kar edemiyorsunuz. Eğer üreten veya satan kar edemezse o zaman yaptığı işi yürütme şansı kalmıyor.

Sıkıntılı bir sektör. Fiyatları baskı altına almak için sürekli ithal etle, şunla bunla uğraşmaktansa, piyasaların ihtiyaçlarını zamanında karşılayarak bazı problemleri daha başlamadan bitirebiliriz. Geçmişte bu pek gerçekleşmedi ve buda piyasalarda toptan et fiyatlarında 5 lira gibi bir artışa neden oldu. Et öyle bir şey ki fazla oynamaya gelmez. Etle fazla oynarsanız et bozulur.

Yem fiyatlarında ki artış ile birlikte üretim maliyetlerinin artmasıyla birlikte bu artış mutlaka fiyatlara yansıyacaktır. Umarım minimum miktarda yansır.

Piyasalar da istikrara olduğu zaman doğru hareket ediyor. Getirilen uygulama baştan sona kadar yanlışlıklarla dolu bir uygulama. Sen ithalatı bir yerlere veriyorsun. İleride bu uygulamaların olumsuz sonuçlarının çıkacağı işler bunlar. Bir takım insanların bir şeylerle konuşulacağı işler bunlar. Bakıyorum paketleme yapan firmaların içinde taklit ve tağşiş yapanlar arasında bakanlığın resmi sitesinde adı geçen firma var. Tavuğu Tilkiye teslim edemezsiniz. Bu etin her tarafı kıyma kuşbaşı olmuyor. Geri kalan kısımları nereye gidiyor. Kim nemalanıyor. Bunlar ileride hep hesabı sorulacak şeyler.

Daha öncede et ithal edildi. Biz yerli üreticilerimize sahip çıktık ve onların ürettikleri etleri alıp sattık. Yine aynı şekilde düşünüyoruz, aynı şekilde yapıyoruz ve yapacağız. Yurt dışından gelen et bize hitap etmiyor, tüketicilerimize hitap etmiyor. Biz Türkiye’de ki perakende kasaplar olarak insanlarımızın damak zevkine uygun et alıp satmaya alışmışız ve satmaya da devam edeceğiz.”dedi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız