Üretici Kazanamayınca Üretim Düşüyor/ Bandırma Ticaret Borsası Başkanı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Üretici Kazanamayınca Üretim Düşüyor

Üretici Kazanamayınca Üretim Düşüyor

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, borsanın işlem hacminde sürekli bir artış olduğunu, ancak ülkede hububat ve buğdağ üretiminin yüzde 10 azaldığını belirterek, bunun en önemli sebebinin üreticinin kazanamadığını ve kazanamayan üreticinin de üretimini artıramadığını söyledi.

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin gerçek anlamda borsacılık faaliyetlerini gerçekleştiren Türkiye’deki birkaç borsadan biri olduklarını, üreticilerin borsaya güvendiğini ve bu sebepten dolayı da işlem hacminin önceki yıla göre yüzde 33 arttığını aktardı.

2017 yılında Bandırma Ticaret Borsanın işlem hacminde ciddi bir büyüme kaydedildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Halit Sezgin, elektronik satış ortamı ile çağa ayak uydurarak işlem hacmini geliştirdiklerini bildirdi.

Bandırma Ticaret Borsasının 2017 yılı faaliyetlerini değerlendiren Sezgin borsanın ülkemizin en önemli borsalarından biri olduğunu ve bölgeye hizmet verdiğini belirterek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

-Ektiğinin Karşılığını Alamayan Üretici İşi Bırakıyor-

Üreticilerin ektiği ürünün mutlaka karşılığını almasının önemine değinen Bandırma Ticaret Borsası Sezgin, “Ülkemizin, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11.6 büyüdüğü açıklandı. Biz de bunu sevinerek karşıladık. Ancak beğenmediğimiz nokta, aynı çeyrekte tarım sektörünün 2.8 büyüme sağlamasıdır. Biz de tarıma destek sağlayan bir kurumuz. Tarımın çok daha iyi bir artış sağlamasını isterdik.

Üreticinin mutlaka kazanması gerekiyor. Kazanamayan üretici bir daha bu işi yapmak istemiyor ve sektör git gide küçülüyor. Ülkede ki hububat ve buğday üretiminin yüzde 10 küçüldüğünü biliyoruz. Peki, sebep ne? Sebep insanların kazanmadığı işi yapmak istememesidir.

İthalatın olmasında ki en büyük sebep, üreticilerin memnuniyetsizliği var. Çünkü kazanmadıkları için fazla üretemiyorlar. Kazanç olmayınca da üretim düşüyor. Durum böyle olunca da dışa bağımlı bir duruma gelerek ithalat yapıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde konsey üyesi olarak Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba ile bir araya geldik. Bakan bey bize verdiği bilgilerde, 2017 yılında üreticiye yaklaşık 12 milyar destekleme yapıldığını, 2018 için ise bu rakamın yaklaşık 14 milyar lira olacağını söyledi. Ama kendisinin de ithalata karşı olduğunu söylemesine rağmen maalesef ithalata devam edileceğini ve 300 bin ton et ithal edileceğini söyledi.

Tabi bununla birlikte ne yazık ki hububat, yağlı tohumlar ve çeşitli gıda ürünlerini de ithal ediyoruz ve bu durum çiftçimizi zor durumda bırakıyor. Bir zamanlar kendi kendine yeten bir ülke iken şimdi maalesef ithal ediyoruz.

Bizim beklentimiz üretimi destekleyen, üretimi artıracak, üretici ile tüketiciyi koruyan ulusal politikaların uygulanmasını istiyoruz.

Geçtiğimiz 2016 yılında borsamızın işlem hacmi 3 milyar 239 milyondu. 2017 yılında 4 milyar 337 milyon ile yüzde 33,9 büyüme sağlamışız. Bunu hep birlikte gerçekleştirdik. Bu başarıda Bandırma’daki herkesin katkısı var. Gerçek anlamda borsacılık faaliyetlerinin gerçekleştiren Türkiye’deki birkaç borsadan biriyiz. Arz- talep dengesine göre fiyat belirliyoruz.

Biz gerçek anlamda borsacılık yapmanın yararlarını görüyoruz. Burada gerçek anlamda önemli bir işlem hacmi var. Türkiye’nin tarımdaki üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 2.8’dir. Buradaki rahatsızlık ülkenin ithalata yönelmesine neden oluyor. Bunun da önüne geçilmesi lazım” dedi.

-Bandırma Ticaret Borsası Türkiye’deki 5 Borsadan Biri-

Bandırma Ticaret Borsa’nın 78 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu aktaran Sezgin, değişimleri yerinde okuyarak çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Borsanın hububat konusunda Güney Marmara için önemine değinen Sezgin, “Borsamız hububat piyasasında Güney Marmaralı üreticinin güvendiği yerlerden biri. Elektronik satış salonunda geçtiğimiz yıl 5 bin ton buğday satışı yapıldı. Sosyal sorumluk projelerine ve eğitime önem verdik.

Üreticimize yönelik seminerler düzenledik. Süne değerlendirme toplantısı borsamızda yapıldı. Türkiye’nin en az süne oranı Bandırma ve çevresinde. A sınıfı bir borsayız. Sadece 11 Borsa bu belgeye sahip.

UR-GE projesi devam ediyor. Bu proje kapsamında kanatlı ihracatını artırmak istiyoruz. 20 üyemiz bu projeye dâhil oldu. 3 yılda tamamlanacak, 10 yurt dışı ziyaretimiz olacak. Önümüzdeki yıllarda borsacılık lisanslı depo ve ürün ihtisas alanında olacak. Ürün ihtisas konusunda da yeterliliğe sahip 8 borsadan biriyiz. Bölgenin en güvenilir laboratuvarı olduk.

Önümüzdeki hedefimiz lisanslı depoculuk faaliyetleri. Elektronik satış salonunda 2017 yılında; 3 bin 958 adet ürün, 31 ton olarak işlem gördü ve 49 milyonluk işlem yapıldı. 2017 yılında Borsamız 4 milyar 337 milyon işlem hacmine ulaştı. İnsan her şeyi erteler ama yeme ve içmeyi erteleyemez. Daha fazla üretmek zorundayız, nüfusumuz hızla artıyor.

Bu yıl ülkemizde kuraklık hissediliyor. 44 yılın en kurak yılını geçireceğimiz söyleniyor. Bu tarımı da ilgilendiren bir konu. Hububatın ekim alanlarında yüzde 6-10 gibi azalma olması söz konusu. Bu konuyu Orman ve Su işleri Bakanımız açıkladı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız