“ Ucuz et yiyen 80 Milyon mutluysa bizlik bir sorun yok”

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“ Ucuz et yiyen 80 milyon mutluysa bizlik bir sorun yok”

“ Ucuz et yiyen 80 milyon mutluysa bizlik bir sorun yok”

ÖZEL HABER

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç vatandaşın ucuz et yiyecek olmasının kendilerini mutlu edeceğini aktardı. Ancak “taşıma suyuyla değirmenin dönmeyeceğini de” ifade ederek dışarıdan et getirmenin ucuz et için uzun vadede çözüm olmayacağını vurguladı ve “ Ucuz et yiyen 80 Milyon mutluysa bizlik bir sorun yok.” dedi.

Bilindiği gibi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu aracılığıyla yurt dışından ucuz et ithal ederek, iki farklı market zinciri vasıtasıyla 81 ilde satışına başladı.

Başlatılan bu uygulama sonrasında bir açıklama yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç (TUKETBİR) vatandaşın ucuz et yiyecek olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, 80 milyonun mutluluğunun söz konu olduğunu, kendilerinin de gerekirse hayvancılık yapmayacaklarını söyledi.

İthal et getirilebileceğini ancak yerli üreticinin de korunması gerektiğinin de altını çizen Tunç, dışarıdan ucuz et getirmenin çözüm olmayacağını ilerleyen zamanlarda herkesin göreceğini savundu. Tunç konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. “Hayırlı olsun ne güzel vatandaş ucuz et yiyecek. Vatandaş ucuz et yiyorsa ve memnunsa bizlik bir sorun yok. Ülkeye ucuz et getirdiler ve vatandaşa ucuz et yediriyorlar, getirenleri tebrik ediyoruz.

Yerli üretim için ihtiyaç duyulduğunda birileri bulunur ve yaptırılır problem değil. Bunun çözümü dışarıdan getirip yedirmek değil, olmamalıydı. Tamam, ithalat yapılabilir ama ülkedeki yerli üreticiyi kollamak koşuluyla. Bunu yapamazsa, insanlar kazanamazsa bu işi sürdüremez ve bu bir şekilde sonlandırılır, kendini sonlandırmasa da iş kendini bıraktırır.

Bizim eleştirimiz insanlara ucuz etin ulaştırılamayacağını söylüyorduk. Ulaştırdılar ve nihayetinde insanlar tüketiyorsa ve bundan memnunsa sorun yok. Nihayetinde 80 milyon insan söz konusu, dağıtırlar verirler.

Şimdi siz bir iş yapıyorsunuz ve bu işin bir maliyeti var. Eğer yaptığınız işte maliyeti karşılayıp para kazanamıyorsanız o işi yapmazsınız ve gider başka işler bulmak zorunda kalırsınız. Yerli üreticide böyle bir durumda. Herkes bu işi yapabilmek için yatırımlar yapıyor ve bankalardan kredi kullanıyor. Eğer yaptığı işin karşılığını alamıyorsa, bu iş matematik işi bir süre sonra bırakmak zorunda kalıyor.

İthal et getirerek ucuz et satmanın bir çözüm olmadığını sürekli dile getirdik. Ancak bu pek dikkate alınmadı. Eğer sen üretemiyorsan ve üretme yollarını bulamıyorsan, “taşıma suyuyla değirmen dönmez” dışarıdan getirerek bu işi çözemezsin. Nereye kadar ithal et getireceğiz, nereye kadar ucuz et satılacak bunu çok merak ediyorum. Dışarıdan getirerek bu işin çözülüp çözülemeyeceğini zaman içinde hepimiz göreceğiz. Diğer taraftan da hayvancılık yapan insanlarda hayvancılık yapmayı versin. Artık yapacak bir şey yok.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız