Üçüncü Tarım ve Orman Şurasının Ardından - Et Tavuk Piyasası

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Prof. Dr. Hazım Gökçen
Prof. Dr. Hazım Gökçen
hazimgokcen@gmail.com
Üçüncü Tarım ve Orman Şurasının Ardından
 • 0
 • 01 Aralık 2019 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Üçüncü Tarım ve Ormancılık 15 yıl aradan sonra Ankara’da toplandı ve alınan kararlar Cumhurbaşkanı Kalkanı tarafından okunan 60 maddelik bir bildiri ile kamuoyuna açıklandı. Burada, Şura planlama komisyonunda bildiri ile başkankanının konuşmasını ayrı değerlendirmek mümkündür. Çünkü bildiri kişisel önerileri açıklanır ve çok bilgisayarda komisyonun sonuçlarını hazır hazırlanmıştır. Komisyonlarda meslek ve yetiştirici örgütlerinin bileşimi, üniversite öğretim üyeleri ve bakanlık bürokratları Daha çok bürokratik bir dille hazırlığı anlaşılan bildirideki 60’ın içeriğini bakabilirsiniz somuttan ziyade soyut söylemlerin yer alıyorlar. Oysa Cumhurbaşkanının konuşması bahsettiği yönlarinizde somut ve siyasi vaatlardır.

Şuralar, içerdiği konunun tüm paydaşlarının eşit oranı mevcut olup, kararların demokratik oylama yöntemi ile alındığı, sonuçları olan geleceğe ışık tutan ve yoldaki yani kısaca ortak aklın egemen edildi. Oysa Üçüncü Tarım ve Orman Şurasına bakıldığında bu konuda konuların bir bölümünün yerine getirilmediği görülmektedir. Şura’da temsil edilmemiş, bunun yerine az gelişmiş fabrika şura’da hazır bulunmuş, önceden karar verilmiş olup olmadığından yönetiliyor. Aslında, öneri bağlantısıyla görüş bildirmek istediklerinizi Şura’ya bırakın. Şura’da onu ne kadar çok örgütlü örgütü temsil edilmiş de bu örgütlerin daha önceden tanımlanmış bir tarafı değil mevcut yönetimiden yana tavır Bunun böyle olduğundan zaten zaten Şura’da alınan kararlardan da Trend edildi. İkinci önemli bir husus da, Şura sonunda kararların bağımsız tartışma merkezinde ve demokratik oylama yöntemi ile değil de, uzluğunu yöneten bürokratların oluşturduğu bir kurulmasını tercih ediyor. Nitekim içinden 60 maddeye bakabilir çoğunun yerine getirilemez, sanki bir siyasal partinin seçim bildirgesinde yazılan türden vaatlerden başlayanuğu izlenimi doğmaktadır. Ben 50 yıllık meslek yaşantım buna benzer bir toplantıya katıldım, hatta bizlerini düzenleyim. Buna rağmen alınan kararların çoğunun uygulanmadığını ve kağıt üzerinde ya da kitap sayfalarında kaldığını gördüm.

Şura’nın olumlu yönleri var. Bence Şura’nın en olumlu yanı geçmişte tarım gündemini aylarca meşgul eden Semerat Holding fikrinden vaz geçilmiş olmuş. Peşin Türk tarımı yabancı şirketlere ve yerli ortaklarına peşkeş çekilmekten kurtulmuştur. Diğer önemli bir husus da kırmızı ette koyun eti üretimine ağırlık verilecek. 1980’de olduğu gibi koyun eti tüketiminin artması Türkiye’nin kırmızı etinde sorun var ve yıllarımızı bekliyoruz. Büyükşehir Belediyesine bağlı kırsal mahallelerde eskiden olduğu gibi köy tüzel kişiliğinin korunmasını bekliyor da Şura’nın olumlu yönlerinden birisidir. Şura’nın olumsuz yönlerinin olduğunu kooperatifçiliğe güçlü bir vurgunun yapılmaması gerekiyor. AYRICA, kararlarda hayvancılığın temeli olan küçük aile işletmelerinin korunacağı ve geliştirileceği konusunda bir vurgunun bulunmayışı da Şura’nın olumsuz yönleri arasında sayılabilir. Öte yandan, pahalıinin baş belası olan maliyet artışlarına bir çözüm getirilmemesi de olumsuz yönler arasındadır. Aracıların kaldırılması, kooperatif ya da birliklerin haller hakkındaki ile doğrudan bağlanmaya ulaşması konusu da göz ardıasında. Tarım ve Orman Bakanlıkları komisyonunun kurulması devasa bir örgüt yapısı çıkmıştır. Farklı organizasyon yapılı iki grup liderliği hem yükü artırıyor hem de uygulamada öncülüğünü çıkarmaktadır. Bu konulara bildiride ne yazık ki yer verilmedi. Ayrıca örgütlenmede sektörel ayrımdan söz edilmeyişi de dikkati çekiyor. 1980’de olduğu gibi bağımsız,

Bildirinin açıklandığı toplantıda Cumhurbaşkanının da çevirisi söylemedeki oldu. 2020 yılı sona erdi ve sığır eti ithalatının yapılmayacağı vaadi Türkiye hayvancılığının geleceği hedefi son derecede tercih etmeyi ihmal etmeyin. Bu husus ölmekte olan ve süt sığırcılığına bir can suyu vermek anlamı taşımaktadır. Cumhurbaşkanının diğer önemli bir söylemi ise koyun sayısının artırılacağı ve sürüye götürülen dişi koyun başına artı 100 TL destek verileceğidir. Bu konu da Türkiye’de koyunculuğun gelişmesi ve köyden kente göçün önlenmesi gerekir son derece.

Üçüncü Tarım ve Orman Şurasının açıklaması şimdi açık bir raporda bildirildi. Yazılı karar verdi ve başkankanınca verilen sözlerin ivedilikle hayata geçirilmesi bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM