Üç yılda 80 bin 930 dekar mera ıslah edildi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Üç yılda 80 bin 930 dekar mera ıslah edildi

Üç yılda 80 bin 930 dekar mera ıslah edildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, “Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi” kapsamında sürdürdüğü Türkiye’nin en büyük mera ıslahına 2018 yılında da devam ediyor.

Vasıf kaybedip yeterli düzeyde verim alınamayan meraları tekrar en yüksek verim alınabilecek hale kavuşturmak amacıyla 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan ‘Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi’ kapsamında, bugüne dek 80 bin 930 dekar meranın ıslahı gerçekleştirildi. 2018 yılında ise, toplamda 22 kırsal mahallede 14 bin 675 dekar mera ıslah edilmesi planlanıyor. Gerçekleştirilen işlemle ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat artırılarak 200 kilogram seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacak.

Bu kapsamda Hayrabolu ilçesine bağlı Hasköy ile Malkara ilçesine bağlı Karacahalil mahallelerinde gübre dağıtımı ve atımı töreni gerçekleştirildi. Törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Başkan Danışmanı Yrd. Doç. İpek Elif Atayman, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Rıfat Poyraz, muhtarlar, çiftçi ve mahalle sakinleri katıldı.

“2 milyon 389 bin kilogram gübreyi sizlere teslim edeceğiz”

Törenlerde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tarım ve hayvancılığın başkenti konumunda olan Malkara ve Hayrabolu ilçelerimizde yeni kurulan bir Büyükşehir Belediyesi olarak, bizim de tarım ve hayvancılığa yönelik projeler geliştirmemiz gerekiyordu. Kurulum aşamasında ilk atadığımız daire başkanlığı Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı oldu. Bu da bölgedeki tarım ve hayvancılığa verdiğimiz önemin göstergesidir. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, 300 bin dönüm meranın yüzde 43,9’unu ıslah etmeyi programımız dahiline aldık. Görev süremizin sonuna kadar Allah kısmet ederse toplamda bu kadar alanı ıslah edeceğiz. Geçen seneye kadar yaklaşık olarak 83 bin küsur dönüm merayı ıslah ettik. Bu seneyle beraber toplamda 95 bin dönüm merayı ıslah edeceğiz. 2 milyon 389 bin kilogram gübreyi sizlere teslim edeceğiz. Meraların neredeyse 50 kilograma düşen ot verimini bu ıslahlarla beraber 4 kat artırarak 200 kilograma çıkaracağız. Tarımsal projelerin hepsine sıcak bakıyoruz. Bu projenin tarımımıza ve hayvancılığa verimli olmasını diliyorum. Projemiz herkese hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

“Bu her sene böyle düzenli olarak atılırsa verim artar”

Köy sakinlerinden Şaban Malkaralı, yapılan çalışmadan memnun olduklarını her sene tekrarlanması gerektiğini belirterek, “Belediyemizin bize sunmuş olduğu hizmet bunun her sene tekrarlanması lazım. Hayvancılık yapıyoruz biz ot bizim için çok önemli bir kaba yemdir. Bu her sene böyle düzenli olarak atılırsa verim artar. Verim artacağı için bundan bütün köylü yararlanır” dedi.

Köy sakinlerinden Veli Birinci ise, “Hayvancılık yapan adam için ot olmasa olmaz. Koyunculuk yapanlar için ot çok önemlidir. Meramız var ama o kadar geniş bir alan değil. Bize yetecek kadar var” ifadelerini kullandı.

“Biz 6 ton istedik Büyükşehir 10 ton uygun gördü”

Yapılan çalışmalar neticesinde belediyeden 6 ton gübre istediklerini belirten köylülerden Aydın Talyum, “Belediye bize bildirdi, buradan toprak topladık gönderdik analiz yaptırdık. Toprağın değeri ölçüldü çok güzel, kaliteli beğendiler. Biz 6 ton istedik Büyükşehir 10 ton uygun gördü” açıklamasını yaptı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi haricinde Manda Yetiştiriciliği Projesi, Koyunculuğu Geliştirme ve Damızlık Koç Dağıtım Projesi, Baklagil Yem Bitkileri Ekiliş alanlarının Geliştirilmesi Projesi gibi projelerle bölgedeki tarım ve hayvancılığa desteğini sürdürüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız