TZOB Başkanı Bayraktar, Bakan Çelik İle Görüştü - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TZOB Başkanı Bayraktar, Bakan Çelik İle Görüştü

TZOB Başkanı Bayraktar, Bakan Çelik İle Görüştü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Antalya’da, EXPO Fuar alanında bir araya geldi. Toplantıda, tarım ve hayvancılıkla ilgili konular, Rusya ambargosu ardından sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan düşüş ve ihracattaki tıkanma Bakan Çelik’e aktarıldı

Bakan Çelik ile Genel Başkan Bayraktar’ın görüşmesinde TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Sezgin ile Antalya merkez ve ilçe Ziraat Odaları Başkanları da hazır bulundu. EXPO 2016 VİP Salonunda yapılan toplantıda, tarım ve hayvancılıkla ilgili konular ile Rusya ambargosu ardından sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan düşüş ve ihracattaki tıkanma ele alındı. Antalya Ziraat Odaları Başkanları da bölge sorunlarını dile getirdiler.

Genel Başkan Bayraktar, toplantının başında, Bakan Çelik’e EXPO 2016 Antalya’daki başarılı çalışmalarından dolayı tebriklerini iletti, EXPO’nun hayırlı olmasını diledi.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından, EXPO balkonunda basın mensuplarına değerlendirmede bulunan Bakan Faruk Çelik, talepleri tek tek dikkate aldıklarını belirterek, “İnşallah Bakanlar Kurulunda olsun, ilgili Bakan arkadaşlarımızla olsun veya bizzat Bakanlığımız bünyesindeki Tarım Müdürlüklerimiz vasıtasıyla konuların üzerinde hassasiyetle duracağız” dedi.

Ziraat Odaları başkanlarının tarım kesiminin karşı karşıya bulunduğu sorunları, özellikle Rusya ekseninde yaşanan kasım sonrasındaki süreci bir kez daha değerlendirdiklerini vurgulayan Çelik, “Bu süreç içerisinde Antalya’daki çiftçilerin banka borçlarıyla ilgili bir ertelemenin söz konusu olup olamayacağı konusunu başlık olarak ele aldık, değerlendirdik. Ayrıca turizme çok önemli destekler verildi. Bu anlamda acaba tarımsal ürünlerimizin ihracında kargo taşımacılık konusunda bir destek söz konusu olabilir mi? Bu destek gündeme getirildi” diye konuştu.

Çelik, toplantıda, üretim açısından arz talep dengesi nispeten bozulduğu için yeni dönemde fide desteği sağlanmasının üreticiler açısından önemli olduğunun ifade edildiğini aktardı.

Çelik, 2B arazilerinin ödemelerindeki zorluklar, su kullanımıyla ilgili yaşanan sorunlar, arazilerin bölünmesini engelleyen yasanın uygulanmasında karşılaşılabilecek endişeler, çiftçi mallarının korunmasıyla ilgili yeni düzenleme talebinin de toplantıda dile getirilen konular arasında yer aldığını vurguladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız