Türkiye Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi - Et Tavuk Piyasası

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Tavuk Doktoru Ayşegül Özdemir
Tavuk Doktoru Ayşegül Özdemir
aysegulozdemir2015@gmail.com
Türkiye Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi
 • 0
 • 07 Şubat 2019 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Merhaba Dostlar,

Geçtiğimiz ay iki etkinliğe birden katıldım ve bu yazımda sizlerle bunu paylaşmak istiyorum.

Birincisi, Menemen’de ikincisi düzenlenen Türkiye Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi. Benim için farklı bir tecrübe olduğunu söylemek isterim öncelikle. Ulusal ve uluslararası çeşitli hayvancılık fuarlarına katılmış olsam da böylesi bir gösteriye ilk kez katılmış oldum. Sen Tarım işletmesi geçtiğimiz yıl pet hayvanları için besin takviyeleri üretmeye başladı ve bu gösteri alanında açacakları stantta teknik danışmanları olarak benim de bulunmamı istediler, seve seve kabul ettim. İyi ki de etmişim. Hobi olarak ağırlıklı tavuk olmak üzere, kaz, ördek, bıldırcın gibi çeşitli kümes hayvanlarını besleyen bu kadar çok insanın olduğunu; bu kadar çok kayıt dışı kümes hayvanının olduğunu öğrenemeyecektim aksi taktirde. Bu gösteride asıl amaç belli ırklardaki kümes hayvanlarının yarıştırılması. İspenç, Brahma, Australop, Wyandotte, Sultan, Gerze Hacı Kadın ırklarına ait tavuklar kendi kategorilerinde yarıştılar ve ödül aldılar. Hepsi de harika görünümlü tavuklardı doğrusu ve bence ödül alamayanlar için üzüldüm doğrusu.

İspenç tavuk ırkı çalışmalarına kendini adamış hemcinsim meslektaşım Aleksandra K.Rywacka beni çok etkiledi. Annesinin mesleği gereği sık sık Polonya’dan Türkiye’ye gelen Aleksandra sonunda Türkiye’den sempatik bir eş bulmuş ve Türkiye’li olmuş. Daha çok atlarla uğraşıyorlarken İspenç sevdası da en az atlar kadar onları sarmış ve İspenç Derneği’ni kurmuşlar. Irkın genetik çalışmalarını Akdeniz Üniversitesinde’ki akademisyenlerle birlikte sürdürüyorlar ve Türkiye adına bu ırkın patentini almak için gönüllü olarak çalışıyorlar. İmrendim ve çok taktir ettim doğrusu..

Diğer bir hemcinsim ve meslektaşım ise beni biraz üzdü doğrusu. Kendisi federasyonda yetkili ve yarışmaya katılan kümes hayvanlarının sağlık kontrollerinden sorumluymuş. Gösteriye katılacak hayvanların bazılarının hasta olması ve bunların salonun sadece diğer tarafına konmasını, ayrıca ortamda herhangi bir biyogüvenlik önleminin alınmamasını ve de ilk sağlık kontrollerinin de sanırım yeterince dikkatli yapılmamasını doğru bulmadığımı söylemem onun ve ekürisi tarafından hiç hoş karşılanmadı doğrusu ve bendeniz namı değer Tavuk Doktoru bu camiadan dışlanıverdim. Üstelik hobi tavuklarının tavukçuluk sektöründeki tavuklara benzemediği ve benim bu tavuklardan anlamayacağımı da söyleyiverdi bu meslektaşım ( sonradan öğrendim ki kendisi de aslında atlarla ilgiliymiş )…

Neyse ki güzel ilişkiler de kurduk bu işi gönüllü yapanlarla. İzmir, Bursa ve Balıkesir Dernekleri beni bağırlarına bastılar, hatta bir İzmir aşığı olan bendenizi İzmir Dernek üyesi olarak onurlandırıp, watsapp gruplarına dahil ettiler..

Sevgili dostlarım, Türkiye’de hobi kümes hayvancılığı almış başını gitmiş.. Milyonlarca kayıt dışı kanatlı var. Bunların haricinde köy tavukçuluğunu da dikkate değer sayıda hayvan sayısı ile yapıp ticaretini yapan epey önemli bir kitle var.. Bendeniz Tavuk Doktoru bu konuyu çok önemsiyorum ve bu kitleye ulaşmak ve onlarla iletişime geçmeye çalışıyorum. Zira bu kitle konu hakkında ciddi bilgi eksikliği içinde ve bu işten rant elde eden yanlış insanlardan zarar görüyor.. Merdiven altı üretim had safhada ve internetten satış yapıyorlar. Tarım Bakanlığı ne mi yapıyor peki, sanırım onların henüz bu konulardan pek haberleri yok..

Geçen ay katıldığım ikinci etkinliğe gelince.. Onu da diğer sayıda anlatayım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM