Türkiye de Kişi Başı Yıllık Ortalama Hindi Eti Tüketimi 600 Gramdır - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye de Kişi Başı Yıllık Ortalama Hindi Eti Tüketimi 600 Gramdır

Türkiye de Kişi Başı Yıllık Ortalama Hindi Eti Tüketimi 600 Gramdır

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Ergün ülkemizde 2015 yılında hindi üretiminin 55 bin 500 tona ulaştığını belirterek, Hindi üretiminin önceki yıllara göre arttığını ancak buna rağmen yeterli olmadığını söyledi.

Türkiye de kişi başı yıllık ortalama hindi eti tüketiminin 600 gram olduğunu aktaran ve Yılbaşı nedeniyle hindi satışlarında ki hareketliliğe dikkat çeken BESD-BİR Genel Sekreteri Prof. Dr. Ergün konu hakkında verdiği bilgilerde şu ifadelere yer verdi. Ergün, “ Türkiye’de toplam hindi eti üretimi 1995 yılında 2.646 ton iken, 2000 yılında 23.265 tona, 2015 yılında ise 55.500 tona ulaşmıştır. 2015 yılının hindi eti üretimi 1995 yılına göre, 21 kat daha fazlalaşmıştır. Bu yıl hindi eti üretiminde bir miktar gerileme vardır. Hindi eti üretimi son yıllarda hızlı bir artış trendinde olmasına rağmen yeterli seviyede değildir.

Türkiye de kişi başı yıllık ortalama hindi eti tüketimi 600 gram düzeyindedir. Özellikle yılın son haftasında hindiye talep artmaktadır. Yılbaşı haftasında hindi eti tüketimi diğer haftalara göre 4 katına çıkmaktadır. Hindi etinin sadece yılbaşı ürünü olarak değil, 12 ay tüketilebilir bir ürün olarak benimsenmesi gerekmektedir. Toplumumuzun sağlıklı beslenmesi için et tüketiminin artırılması şarttır. Kırmızı etin en büyük alternatifi de hindi etidir. Avrupa Birliği’nde kişi başı et tüketimi 6-7 kilo civarındadır ve Türkiye’de bu tüketim rakamlarına çıkma potansiyeli taşımaktadır.

Türkiye’de hindi eti tüketimini arttırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da sektöre destek vermesi ve konuyu ön plana çıkarması gerekir. Hindi etinin sağlıklı ve besleyici olduğunu anlatan bir kamu spotu hazırlanabilir.”dedi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız