Topraksız Teknolojik Tarım Dönemi Umut Verici/ Girişimcilerin başarısı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Topraksız Teknolojik Tarım Dönemi Umut Verici

Topraksız Teknolojik Tarım Dönemi Umut Verici

Topraksız Teknolojik Tarım Dönemini başlatmak için İzmirli bir grup girişimci harekete geçti. Girişimciler topraksız tarımı bitkisel aydınlatma ve yazılımla birleştirerek tarıma yeni bir boyut kazandırdı. Böylelikle Türkiye’de tarım alanlarında yüzde 40’ı bulan ürün kaybının, topraksız tarım ve LED uygulamasıyla son bulması hedefleniyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar yönetiminde İEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Kalaycı’nın girişimleri hazırlanan ‘Smart Garden’ adlı çalışmayla, domatesten salatalığa, çilekten safrana birçok sebze, endüstri bitkileri ve meyveler yetiştirilecek.

Çalışma kapsamında İEÜ İzmir Bilimpark ve ODTÜ Teknokent’te ‘UpTechlabs’ AR-GE Şirketi’ni kuran Prof. Dr. Aşkar ve Kalaycı, TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 150 bin TL hibe de aldı. Proje sayesinde, Türkiye’de tarım alanlarında yüzde 40’ları bulan ürün kayıpları son bulacak.

Bitkiye ışık dalga boylarını istenilen boyutta verilebiliyor

Çalışma hakkında bilgi veren Kalaycı, projenin aydınlatma sistemi, iklimlendirme kontrolü, topraksız tarım ve Endüstri 4.0’ın yeniliklerinin birleşimi olduğunu belirterek, “Topraksız tarımda, LED ile beraber daha az enerji harcanarak bitkiye fotosentez adına gerekli olan ışık dalga boylarını istediğimiz boyutta verebiliyoruz. Bir bitki normal bir yerde 8 ya da 10 saat güneşlenme zamanına sahipken biz bunu LED ile istediğimiz kadar artırabiliyoruz.

Böylelikle bitkinin çok daha hızlı bir şekilde büyümesinin önü açılıyor. Aynı zamanda yaz ve kış aylarında ayni miktarda ürün elde edilebiliyor. Sistem üzerindeki çeşitli sensörler, ekipmanlar ve geliştirilen yazılım sayesinde otomatik çalışıyor. Aynı zamanda akıllı telefon-tablet yardımıyla uzaktan kontrol ve takip edilebiliyoruz. Patent başvurusunda da bulunduk” dedi.

Topraksız tarım ile 2.5 kat hızlı büyüme sağlanıyor

Mevcut tarım alanlarının bilinçsizce kullanıldığını, buna karşın gıda ihtiyacının her geçen gün arttığına dikkat çeken Kalaycı şunları söyledi:

“Dünyada yaklaşık 7,5 miyar insan bulunuyor. 2050 yılında global büyüklükte su ve gıda krizi bekleniyor. Smart Garden projesi minimum alanda maksimum verimle çalışan LED teknolojisini içeren üretim tesisidir. Topraksız tarım hakkında veri bulunsa da bitkisel aydınlatma hakkında pek bir veri bulunmuyor. Sistemle bitkilere özel ışık dalga boyları, değişik ışık şiddetleri ve kontrollü çevre koşulları altında, değişik besleme stratejileri uyguluyoruz.

Bitkilere özgü verileri veri tabanında depoluyoruz. Geliştirilen LED aydınlatma sistemi ile normale oranla 2.5 kat daha hızlı büyüme, aeroponik sistem ile yüzde 95’e varan daha az su kullanımı, modüler sistem sayesinde birim alanda 30 kat daha çok ürün oluşuyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız