Toprağımızın Sorunu Erozyon, Tuzluluk,Çoraklaşma

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Toprağımızın En Önemli Sorunu Erozyon, Tuzluluk, Çoraklaşma ve Amaç Dışı Kullanımdır”

“Toprağımızın En Önemli Sorunu Erozyon, Tuzluluk, Çoraklaşma ve Amaç Dışı Kullanımdır”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkemiz topraklarının önemli sorunlarının erozyon, tuzluluk ve çoraklaşma ile tarım arazilerinin yanlış ve amaç dışı kullanımı olduğunu söyledi.

Bayraktar , “toprağın, çiftçiler için en değerli varlık, geçimlerini sağladıkları, üzerinde üretimlerini sürdürdükleri ekmek tekneleri olduğunu bildirerek, “ülkemiz topraklarının önemli sorunlarını erozyon, tuzluluk ve çoraklaşma ile tarım arazilerinin yanlış ve amaç dışı kullanımı olarak sıralayabiliriz” dedi.
Bayraktar, 5 Aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, toprakların yüzde 63’ünde şiddetli ve çok şiddetli, yüzde 20’sinde orta ve yüzde 7’sinde ise hafif derecede erozyon görüldüğünü, toprakların yüzde 90’ında görülen erozyon nedeniyle yılda 1,4 milyar ton toprak kaybedildiğini belirtti.

Tuzlanmaya müsait tarım alanlarında sulamadan önce, tesviye, drenaj, toplulaştırma, tahliye kanalları gibi tarla içi geliştirme hizmetlerinin tamamlanması gerektiğini bildiren Bayraktar, bunlar yapılmadan bilinçsiz su kullanımı da olunca tuzluluk ve çoraklaşmanın kaçınılmaz bir hal aldığını vurguladı.
Bayraktar, şunları kaydetti: “En önemli sorunlarımızdan biri de her yıl binlerce dekar verimli birinci ve ikinci sınıf tarım arazimizi, konut, sanayi ve turizm yapılaşmaları, karayolu yapımı nedeniyle kaybetmemizdir.

Alternatif marjinal tarım arazileri mevcutken, verimli tarım arazilerini tarım dışı amaçlarla kullanmak, büyük bir savurganlıktır.

Birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerimizin, imara açılmasına asla izin vermemeliyiz.
Toprağımızın kıymetinin herkesçe çok iyi bilindiği, toprağı yönetenlerden kullanana kadar her kesimin ona saygı duyarak hareket edeceği günler temennisiyle Dünya Toprak Gününü kutluyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız