Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden hayvancılığa büyük destek

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden hayvancılığa büyük destek

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden hayvancılığa büyük destek

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilin ekonomisi içinde önemli yere sahip olan hayvancılığın daha da geliştirilmesi için ilgili kamu ve özel sektörde görev yapan mesleki kuruluşlar ve çiftçi teşkilatlarıyla işbirliği içerisinde hareket ederek, birbirinden farklı çok sayıda projeyi sürdürüyor.

Hayvancılığın geliştirilmesini sağlamak amacıyla Manda Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 168 baş manda dağıtan Büyükşehir Belediyesi, Mera İyileştirme Yönetimi Projesi kapsamında 2018 yılında gübre atımı yapılan alanlarını 83 mahallede 95 bin 605 dekar alanda 2 milyon 389 bin 850 kilograma çıkarmış olacak.

Öte yandan ‘Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarının Genişletilmesi Projesiyle’ 13 bin 102 dekar alanda ekimi yapılmak üzere yem bezelyesi ve macar fiği tohumu dağıtıldı. Ayrıca bugüne kadar 44 hayvan içme suyu göleti ve hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 82 adet suvat tesisi yapıldı. Projenin devamı olarak 2018 yılında 77 adet suvat tesisi yapılması planlandı.

Hayvancılığı her yönüyle bir bütün olarak ele alan Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile işbirliği içerisinde yürüttüğü Damızlık Koç Dağıtım Projesinin 2. yılında da hayvancılığa destek vermeye devam ediyor. Bölgemizin hastalıktan ari bölge ilan edilmesinden dolayı, yıllardır dışarıdan damızlık bile olsa hayvan girişi yasak olduğundan, koyun yetiştiricileri ihtiyaç duydukları koçları sürü içerisinden temin ediyorlar. Uzun yıllar süren bu uygulama sonucu bölge koyunlarında karşılaşılan genetik bozulmalar ve verim düşüklüğünün önüne geçilebilmesi için proje hazırlandı ve uygulamaya konuldu. Proje kapsamında bu yıl Tekirdağ il genelinde 11 ilçedeki yetiştiricilerden gelen başvuru ve talepler değerlendirildi ve söz konusu projeden faydalandırıldı. Sağlıklı damızlık koçların belirlenmesi amacıyla bir komisyon oluşturuldu. Daha sonra bu komisyon, dağıtımı yapılacak damızlık koçların 172 başını Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan, geriye kalan koçları ise Edirne ili Enez ve Keşan ilçelerinde yer alan projeli işletmelerde bulunan koçlar arasından seçti.

2017 yılında 201 işletmeye damızlık dağıtan Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında 218 işletmeye daha dağıtım yaparak, dağıtmış olduğu damızlık küçükbaş hayvan sayısını 600’e yükseltmiş olacak. Projeden iki yıl içerisinde 419 yetiştirici faydalandırılmış olacak. Uygulamaya konulan bu projeler ile Tekirdağ ilinde hayvancılığına önemli bir katkı sağlanmış oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız