3 Kasım Tek Sağlık Gününde Dünya "Tek Sağlık" Diyor

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
3 Kasım Tek Sağlık Gününde Dünya “Tek Sağlık” Diyor

3 Kasım Tek Sağlık Gününde Dünya “Tek Sağlık” Diyor

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir ortak bilimsel çalışmaların dışında, rutine yönelik faaliyetlerde Veteriner Hekimlik hizmetleri ve hayvan sağlığına yönelik uygulamaların yetersiz olduğunu belirterek, bütün dünyanın tek sağlık dediği şu günlerde ülkemizde de biran önce gerekli düzenlemelerin yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

3 Kasım Uluslararası “Tek Sağlık Günü” nedeniyle bir basın açıklaması yapan ve tek sağlıktan anlaşılması gerekenin; insan sağlığı öncelikli değil, insan ve hayvan sağlığı önceliğinin eşit olduğu politikalar üretilmesi ve uygulanması gerektiğini altını çizen Özdemir yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. Özdemir, “Bir yandan dünya nüfusu artarken, küreselleşmeye bağlı artan birliktelikler sonucu geleceğimiz için önemli konu başlıklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar önem kazanmıştır. 3 Kasım Uluslararası Tek Sağlık Günü de bunlardan biridir.

Zoonoz hastalıklar temelinde, insan ve hayvan sağlığının ayrılmaz bir bütün olduğu tarih boyunca pek çok bilim adamı tarafından vurgulanmıştır. Gelişmiş ülkelerde multidisipliner çalışmalar özellikle tıp alanında ön plana çıkmıştır. Ülkemizde de Veteriner Halk Sağlığına ilişkin düzenleme, çalışma ve kamu kurumlarında yapılanmalar bulunmaktadır.

Ancak ortak bilimsel çalışmaların dışında, rutine yönelik faaliyetlerde Veteriner Hekimlik hizmetleri ve hayvan sağlığına yönelik uygulamalar yetersizdir. Yasal düzenlemelerde; sahipsiz hayvanlara yönelik uygulamalar, evcil sahipli hayvanlarla ilgili insanlara verilmesi gereken eğitimler başta olmak üzere sağlıklarının kontrol altında bulundurulmasına yönelik düzenlemelere ilişkin politikalarımız ne yazık ki yetersizdir.

Gıda amaçlı yetiştirilen hayvanlar ve yaban hayatında hayvan sağlığı konularında da devlet kurumlarının yeterli Veteriner Hekim istihdam etmemesi, bu alanlarda tek sağlık adına yapılması gerekli faaliyetlere kaynak ayırmaması tek sağlık noktasındaki en büyük eksikliklerdir.

Dileğimiz, ciddi zoonoz hastalıklara maruz kalmadan ve hem insanımız hem de hayvanlarımız arasında kayıplar yaşanmadan konunun öneminin anlaşılmasıdır. Tek sağlıktan anlaşılması gereken; insan sağlığı öncelikli değil, insan ve hayvan sağlığı önceliğinin eşit olduğu politikalar üretilmesi ve uygulanmasıdır.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız