Tavukçulukta Saha ve laboratuvar uygulamalarına akademik yaklaşım - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tavukçulukta Saha ve laboratuvar uygulamalarına akademik yaklaşım

Tavukçulukta Saha ve laboratuvar uygulamalarına akademik yaklaşım

“Tavuk Doktoru “ Veteriner Hekim Dr. Ayşegül Genç Özdemir Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji  Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Carlı ile birlikte , ülke tavukçuluk sektörünün sahada yaşadığı sağlık sorunlarına çözüm üretmek için  proje başlattıklarını söyledi.

Başlatmış oldukları projenin ülke tavukçuluğu için önemli olduğunu ifade eden Dr. Özdemir sözlerine şöyle davam etti: ‘Taş altına el koymayanların’ olumsuz eleştiri hakları olmadığını düşünüyorum. Sektördeki gözlemlerim neticesinde böyle bir birlikteliğin çok gerekli olduğunu düşünüyordum uzun zamandır. Benimle aynı düşünceleri paylaşan çok değerli hocamızla iyi işler yapıp memlekete faydalı olacağımıza hiç şüphem yok.

Bildiğimiz üzere özel veteriner teşhis laboratuvarlarının sayılarında önemli bir artış oldu son yıllarda. İşletmelerin bünyesinde de laboratuvarlar var. Sektörümüzde her işi kendimiz yapalım sevdası laboratuvar konusunda da son noktaya ulaşmış durumda. Her işletmenin kuluçkası, yem fabrikası, damızlık kümesleri, kesimhanesi ve de laboratuvarı oldu sonunda. Öyle ki bazılarında moleküler testler de yapılıyor. Bu gelişmeleri kesinlikle çok olumlu buluyor ve taktir ediyoruz. Ancak

saha problemlerinin artarak devam etmesi, hastalıkların daha da karmaşık hale gelip teşhisinin gittikçe zorlaşıyor olması , ölümlerin sebebinin  tam olarak tespit edilemiyor, doğal olarak önlemlerin de alınamıyor olması da hepimizin bildiği bir gerçek ne yazık ki.

İşte tam da bu sıkıntılar için işe koyulduk; sektörün önemli viral ve bakteriyel enfeksiyon sorunlarının moleküler genetik metotlar yardımıyla yapılacak epidemiyolojik çalışmalardan elde edilecek verilerinin analizi ile çözüleceğine inanıyoruz. Sahada uygulanan aşı programlarının bölgelere özel olarak ve periyodik olarak güncellenmesi konusunda işletmelerde yetkili olan ve sahadaki klinisyen veteriner hekim meslektaşlarımızla birlikte çalışacağız.

Hocamızın akademik yaklaşımı ve sahada çalışan arkadaşlarımızın klinik yaklaşımları ile en sağlıklı çözümü bulacağız. Kendi laboratuarlarını kurmuş olan işletmelerin bizimle paralel çalışmalarını sağlayarak test maliyetlerini düşürmeyi ve test sonuçlarının sahadaki kullanılabilirliğini arttırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla güvenilir laboratuvarlardan hizmet alıyoruz. Bu birlikteliğin vatanımıza ve Türkiye Tavukçuluk Sektörüne hayırlı olmasını diliyorum…”

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM