TAM MEVSİMİNDE “SEBZELER” - Et Tavuk Piyasası

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Diyetisyen Ayçin Gürel
Diyetisyen Ayçin Gürel
aycin.gurel@royalhastanesi.com.tr
TAM MEVSİMİNDE “SEBZELER”
 • 0
 • 08 Aralık 2019 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzelerin besin değeri daha yüksektir.

Vitamin-mineral deposu olan sebzeler iyi bir posa ve lif kaynağıdır, sağlıklı beslenmenin temelinde yer alırlar.

İçerdikleri çeşitli vitamin ve minerallerle, hücrelerin daha hızlı yenilenmesi ve zedelenen dokuların onarılmasında, kemik ve diş sağlığını korumada, güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde hastalıklara karşı dirençli bir vücuda sahip olmada, dengesiz beslenmeye bağlı obezitenin önlenmesinde, ileri yaşlarda oluşabilecek kronik rahatsızlıklara karşı önlem alınmasında ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasında sebze tüketimi çok önemlidir.

Peki mevsim sebzelerinin içerikleri ve vücuda faydaları nelerdir?

BROKOLİ: A,C,D,E,K vitamini ve potasyum,demir, kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Özellikle kalsium ve fosfordan zengin olması kemik mineralizasyonunun sağlanmasında etkilidir. Filizlerinde bulunan sulforofan ve indol-3 carbinol sayesinde tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatma etkisi vardır, kanserden korunmada etkilidir.

ISPANAK: Yapraklarında yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum mineralleri ve A,C,E,K vitamini içerir. Oksidatif stresi azaltan antioksidanlardan zengindir, beyin fonksiyonlarını hızlandırır. İyi bir magnezyum kaynağı olması nedeniyle uykusuzluk probleminde etkilidir.

HAVUÇ: A vitamini içeriği yüksek olan havuç göz sağlığının korunması açısından önemlidir.

KARNABAHAR: A,C,E vitaminlerini yüksek oranda içermesinin yanı sıra Koenzim Q10 içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun savunma mekanizmasına yardımcı olarak kanser riskine karşı korur.

PIRASA: Potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri ve E,C,B1,B2,A vitamini içeriği yüksektir. İçerdiği posa sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık problemine yardımcı olur.

KEREVİZ: C VE K vitamininin iyi kaynağıdır. Çinko, bakır, potasyum minerallerini içerir. İştah açıcı özelliği sayesinde yemek yemeye karşı isteksizlik probleminde yardımcı olur. Dehidrasyonu önleyen bir bitki olan kereviz etkili bir ödem gidericidir.

BRÜKSEL LAHANASI: A,C,E vitaminlerinin yanı sıra içerdiği demir ve folikasit sayesinde kansızlığın önüne geçer. Kanserden korunmada etkilidir.

TURP: Metabolizma hızlandırıcı ve tok tutucu olması nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur.

PANCAR: Lif, vitamin ve antioksidan mineraller bakımından oldukça zengindir. Bağırsak sağlığına iyi gelen zengin glutamin kaynaklarından biridir. Kalp sağlığına iyi gelen ve egzersiz kapasitesini yükselten inorganik nitrat içerir.

BAL KABAĞI: Yüksek antioksidan kapasitesi ile bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve tok tutucu etkisi vardır.

YER ELMASI: İçerdiği demir ve potasyum sayesinde kansızlığa ve kalp-damar hastalıklarına karşı korunmada etkilidir.

BEYAZ LAHANA: İçeriğindeki kükürtlü bileşikler, A, C ve K vitaminleri sayesinde antioksidan özelliği oldukça güçlüdür. Bağışıklığı ve sinirleri güçlendirir, kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. İçerdiği lif sayesinde bağırsakları çalıştırır ve zayıflamaya yardımcı olur.

Sağlıklı beslenmenin temelinde yer alan sebzelere her öğünde mutlaka yer vermeyi ihmal etmeyin..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM