SÜT ÜRETİCİSİ ÇÖZÜM BEKLİYOR - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SÜT ÜRETİCİSİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

SÜT ÜRETİCİSİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın “süt krizi” ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Yaptığı basın açıklamasında, Süt üreticilerinin feryadını hükümet ne zaman duyacak? Şeklinde soruyu yönelten Akın, Yaşanan süt krizinin tüm hayvancılık sektörünü tehdit ettiğini ve Süt ineklerinin mezbahaya gittiğini söyledi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın’ın yaptığı açıklamada, “Balıkesir ekonomisinde tarım ve hayvancılık çok önemli bir yer tutmaktadır. Balıkesir Türkiye süt üretiminde üçüncü sıradadır. Çok sayıda hemşerimiz geçimini süt üretiminden sağlıyor.

Seçim bölgemde gittiğim her ilçede ve her köyde süt üreticisi hemşerilerimin sorunlarına tanık oluyorum. Her gün bu konu da telefonlar alıyorum. Üreticilerimiz perişan olduklarını, borçlarını ödeyemez duruma geldiklerini, zararına süt ürettiklerini anlatıyorlar. Süt üreticisi kooperatiflerinin başkanları ile görüşüyorum, hepsi süt sektöründe yaşanan krizden ve sıkıntılardan bahsediyorlar. Alanda yaptığım incelemelerde yaşananları bizzat görüyor tespit ediyorum.

Bu sorun Balıkesir’le de sınırlı değil. Aynı sorun ve sıkıntıların AKP’li milletvekillerine de iletildiğini biliyorum.”dedi.

SÜT ÜRETİCİSİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

AKP hükümetinin uyguladığı hayvancılık politikası üreticileri bezdirdiğini belirten Akın, “ Artan yem fiyatları karşısında süt fiyatlarının 1,5-2 yıldan bu yana hiç artmaması, hatta belirlenen fiyatın da altına düşmüş olması, süt üreticilerini ciddi zararlara sürüklemiş durumda.

Büyük bir müjde olarak sunulan yemdeki KDV’nin %8’den %1’e düşürülmesi üreticilerimize hiçbir şekilde yansımamıştır. Yapılan zamlarla yem fiyatları eskisinden daha yüksek bir düzeye çıkmıştır. Yapılan KDV indirimi maalesef üreticilerimize zam olarak yansımıştır.

Geldiğimiz noktada üzülerek belirtmek gerekir ki, süt inekleri mezbahaya gitmektedir. Süt üretimimiz ve hayvancılığımızın geleceği için bu gidiş durdurulmak zorundadır. Tüm hayvancılık sektörümüzü, hatta tarım sektörümüzü etkileyecek şekilde ilerleyen bu süt krizine hükümet daha fazla seyirci kalmamalıdır.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu gidişle ilgili olarak bulunduğumuz her platformda uyarılarımızı yaptık. Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulunda söz alarak Balıkesir’de yaşanmakta olan bu sorunu anlattım. Ayrıca hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlara çözüm önerileri geliştirilebilmesi için bir Meclis Araştırması açılması için Araştırma Önergesi verdim.

Bu sorunun çözümü için akıllı uslu, halkımızın ve hayvancılık sektörümüzün yararına geliştirilecek politikalara acilen ihtiyaç vardır. Kişi başına süt tüketimini gelişmiş ülkeler düzeyine çıkaracak uygulamalara geçilmelidir. Süt üreticilerini piyasanın insafına terk eden süt piyasası yeniden ele alınarak üreticilerimizin ve halkımızın yararına düzenlemeler yapılmalıdır. “şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız