Suriyeliler Tarım ve Hayvancılık Yapan İşletmelerde Çalışabilecek - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Suriyeliler Tarım ve Hayvancılık Yapan İşletmelerde Çalışabilecek

Suriyeliler Tarım ve Hayvancılık Yapan İşletmelerde Çalışabilecek

Geçici Koruma sağlanan yabancılara tanınan çalışma izni muafiyeti kapsamında İŞKUR’dan verilen geçici koruma kimlik belgesi olan Suriyeliler sigortası olmadan mevsimlik hayvancılık ve tarım işlerinde çalıştırılabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir düzenlemeyle, artık Geçici Koruma Sağlanan Suriyelilerin, geçici koruma belgesi alarak sadece Tarım ve Hayvancılık yapan küçük işletmelerde mevsimlik işçi olarak çalışmalarının önü açıldı.

Edinilen bilgiye göre, çalışmak isteyen Suriyeliler bunun için İŞKUR İl Müdürlüklerine veya İŞKUR Hizmet Merkezlerine gelerek çalışma izni muafiyet başvurusu yapmaları gerekiyor.

Geçici Koruma Sağlanan Suriyeli, muafiyet kapsamında sadece mevsimlik tarım veya hayvancılık işlerinde çalışabilecek. Başka bir işte veya işyerinde çalışamaz veya çalıştırılamaz.

Geçici koruma sağlanan yabancının, geçici koruma kimlik belgesi ve yabancı tanıtma belgesini ibraz etmesi zorunludur.

Artık geçici koruma kimlik belgesi olmayan Suriyelileri çalıştıran işletmelere 5 bin liranın üzerinde cezalar kesildiği öğrenildi.

Suriyelileri çalıştırmak isteyen işletme sahiplerinin, geçici koruma sağlanan kişinin çalışma izni muafiyeti kapsamında olup veya olmadığını www.calismaizni.gov.tr adresinden yabancı kimlik numarası girilerek öğrenilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?



BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız