Sivil toplum kuruluşlarının şeker fabrikaları endişesi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sivil toplum kuruluşlarının şeker fabrikaları endişesi

Sivil toplum kuruluşlarının şeker fabrikaları endişesi

Yozgat’ın da bulunduğu 14 şeker fabrikasının özelleştirilecek olması sivil toplum kuruluşlarında endişeye neden oldu.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, özellikle çiftçi açısından hayati önem taşıyan fabrikanın özelleştirme sonrası yine faaliyetini sürdürmesi gerektiğini vurguladı. Açıkgöz,”Sorgun ilçemizde bulunan Yozgat Şeker Fabrikasının özelleştirilecek olması çiftçilerimizi yakından ilgilendirmektedir. Sadece şeker pancarı üreticilerini değil bütün çiftçilerimizi de kapsamaktadır. Çünkü hayvan üreticilerinin de burada bulunan fabrikadan küspesini almakta nakliyeciler de buradan geçimini sağlamaktadır. Bizi en fazla endişelendiren özelleştirme sonrası fabrikanın durumu olacaktır. Eğer ki fabrika özelde de faaliyetini sürdürecekse bir itirazımız olamaz fakat özelleştirme sonrası tıpkı Yozgat Bira Fabrikası gibi kapatılacaksa işte o zaman hem şehrimiz hem de çiftçimiz ekonomik anlamda büyük sıkıntı çekmesine sebep olur. Ayrıca Türkiye’de üretilen şeker pancarının yüzde 12’sini Yozgat karşılamaktadır. Hal böyle iken fabrikanın özelleştirme sonrası kapatılması halinde hem ülke ekonomisi hem de Yozgat ekonomisi büyük zarar görür” diye konuştu.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Taylan Alakoç ise,”Yozgat ekonomisine ekonomik anlamda büyük katkısı olan Yozgat Şeker Fabrikasının özelleştirme sonrası faaliyetine devam edeceğini ümit ediyoruz. Aksi takdirde sadece çiftçimiz açısından değil ilimiz ve bölgemiz açısından büyük kayıp olarak değerlendirmek durumunda kalacağız. Şeker fabrikası, çiftçimiz, hayvan üreticilerimiz, nakliyecilerimiz ve çalışan personeli de kattığımız zaman ilimiz açısından önemini daha iyi kavrayabiliriz” diye konuştu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Latif Altın da,”Yozgat Şeker Fabrikası devletimizin ilimizdeki tek fabrikasıdır. Buranın özelleştirme sonrası da çalıştırılması garantisi ile faaliyetine devam etmesi gerekir. Aksi takdirde Yozgat çiftçisine ve bölgemize yazık olur. Biz Yozgat Şeker Fabrikasının kesinlikle kapatılmamasını faaliyetine devam etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız