Şırnak’ta hayvanlar için yem bırakıldı/ aç kalan yaban hayvanları için

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şırnak’ta hayvanlar için yem bırakıldı

Şırnak’ta hayvanlar için yem bırakıldı

Şırnak’ın yüksek rakımlı bölgelerine, etkili kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için yem bırakıldı.

Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri, yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta sıkıntı çekecek yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı. Şube Müdürü Orhan Kalay ile ekipler, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlara yönelik, Şırnak-Siirt karayolu üzerinde bulunan Çırav Dağları ve Breni geçidi mevkisinde yemleme çalışması yaptı.

Şube Müdürü Kalay, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şırnak Şube Müdürlüğü olarak her sene olduğu gibi bu senede yemleme çalışmasını yoğun kış şartlarına bağlı olarak başlattıklarını belirterek, “Kasaplardan, manavlardan ilimiz merkezindeki lokantalardan tedarik edebildiğimiz veya bazı duyarlı vatandaşlarımızın bize ulaştırmış olduğu yemleri, biz yaban hayvanlarımız bu yoğu kış şartlarında aç kalmasın diye doğaya belirli bir plan dahilinde yem bırakıyoruz” dedi.

Her sene kasım ayından mart ayının sonuna kadar kış şartlarına bağlı olarak bir plan dahilinde doğaya yem bıraktıklarını ifade eden Kalay, “Bu da yaklaşık 2-3 ayı kapsıyor. İlimiz merkezindeki Yeni Aslanbaşar köyü Breni Geçidi mevki olsun, Uludere veya Beytüşşebap ilçelerin kırsal bölgeleri olsun, yoğun kar şartlarının düştüğü bölgeler olsun, belirlediğimiz 3 aylık zaman dilimi ve belirlediğimiz plan dahilinde her hafta sonu veya hafta içerisinde bu yemleri ulaştırıp, doğaya bırakıyoruz” diye konuştu.

Yaban kuşlar için buğday türü yemler bıraktıklarını söyleyen Kalay, “Diğer yırtıcı yaban hayvanlarımız için kasaplardan topladığımız kemik parçaları olsun toparlayabildiklerimizi getirip, doğaya bırakıyoruz. Veya büyük memeli havyalar, dağ keçisi için yonca veya yeşillik veya manavlardan toparlayabildiğimiz atık sebzeleri doğaya bırakıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız