Seyhan Baraj Gölünde Yakalanan Piranha İçin Paniğe Gerek Yok - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Seyhan Baraj Gölünde Yakalanan Piranha İçin Paniğe Gerek Yok

Seyhan Baraj Gölünde Yakalanan Piranha İçin Paniğe Gerek Yok

Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin Seyhan Baraj Gölünde yakalanan Piranha balığı hakkında açıklama yaptı. Tekin, bu türün kışı atlatıp, üremelerinin ve popülasyon oluşturmalarının hemen hemen imkansız bir ihtimal olarak görüldüğünü vurguladı.
Seyhan Baraj Gölünde 07.09.2016 tarihinde Karaömerli Mahallesi mevkiinde balık avlayan amatör olta balıkçısı Osman Demir tarafından piranha balığı yakalanmış ve ulusal basında yer almıştı. Bu haber üzerine bir açıklama yapan Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi.muhammet_ali_tekin_yeni
Tekin, “İlimiz Seyhan Baraj Gölünde 07.09.2016 tarihinde Karaömerli Mahallesi mevkiinde balık avlayan amatör olta balıkçısı Osman Demir tarafından yakalanan balık, basında çıkan haberlerden sonra 08.09.2016 tarihinde şahıstan teslim alınarak Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mahmut YANAR’a tür analizi yapması amacıyla teslim edilmiştir. Yapılan çalışmada, söz konusu yakalanan balığın Kırmızı Karınlı Piranha (serrasalmus nattereri) olarak bilinen Güney Amerika kökenli tropik bir tür olduğu belirtilmiş olup, bu türün ülkemizde satışı da yasaktır. Bu türün Seyhan Baraj Gölüne ne şekilde geldiği bilinmemekle beraber, akvaryum balıkları meraklısı tarafından bırakıldığı düşünülmektedir.
Bu türün doğal yaşama alanı Amazon nehri olup, su sıcaklığının 15°C’nin altında olan sularda yaşama şansı bulunmamaktadır. Seyhan Baraj Gölünde kış aylarında su sıcaklığının 10°C’lere kadar düşmesi nedeniyle, bu türün kışı atlatıp, üremeleri ve popülasyon oluşturmaları hemen hemen imkansız bir ihtimal olarak görülmektedir. Diğer taraftan bu türün PH isteklerinin (6,5-7 gibi asitik su) düşük olması da diğer bir yaşamını sınırlayıcı bir faktördür. Ancak, bu türün Seyhan Baraj Gölünde yaşamasını imkansız kılan su sıcaklığı faktörüdür. Söz konusu yakalanan balığın 12-13 cm büyüklüğünde olması da gölde büyük olasılıkla henüz kış atlatmadığını göstermektedir.
Sonuç olarak, yakalanan piranhanın hem sayısal azlığı hem de düşük sıcaklıklarda yaşayamaması nedeniyle Seyhan Baraj Gölünde popülasyon oluşturmasını imkansız bulunmaktadır.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız