Şarbondan Ölen Hayvan Sayısı 93'e ulaştı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şarbondan Ölen Hayvan Sayısı 93’e ulaştı

Şarbondan Ölen Hayvan Sayısı 93’e ulaştı

Balıkesir’de büyükbaş hayvanlarda görülen şarbon mikrobu nedeniyle şimdiye kadar ölen hayvan sayısı 93’e ulaştı.

Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Hamzacık köyünde köye ait kooperatifte başlayan şarbon hastalığından kaynaklı hayvan ölümleri sürüyor. Şimdiye kadar ölen hayvan sayısında rakam 93’e yükseldi.

Tesisi işleten ve aynı zamanda Hamzacık Muhtarı olan Mustafa Bey, “10 Haziran’da bize aşılama yapıldı. Bugünde civar köyler aşılanıyor. Şarbon olduğu da zaten dün kesinleşti. Kaybımız şuan 93 hayvan. İl sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekip düzenli antibiyotik almamız gerektiğini herhangi bir aşı olmadığını söyledi. Hayvanın kanından şarbon olduğunu test eden sistem insanın kanından nasıl test yapamıyor onu da anlamadık. Tüm arkadaşlarımız panik durumda” şeklinde konuştu.

Tarım İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş, şarbonun ortaya çıktığı tesise gelerek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Bakteri ile ilgili açıklama yapan Erdurmuş, “9 Haziran itibarı ile bu işletmede şarbona rastlandı. Kaymakamımızın başkanlığında tüm tedbirler alındı, kontrol altında. Kordon, karantina, dezenfeksiyon şartları da sağlandı. Şu an insanlara bulaşma anlamında bir risk yok” dedi.
Hayvan ölümlerinin sürmesini normal olarak değerlendiren Müdür Erdurmuş, alınan önlemlerin ardından normalleşmenin başlayacağını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız