Şap Hastalığından Ari Bölgeler Genişletiliyor - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şap Hastalığından Ari Bölgeler Genişletiliyor

Şap Hastalığından Ari Bölgeler Genişletiliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Trakya’dan sonra birçok bölgenin şap hastalığından ari hale getirilmesi için harekete geçti. Bakanlık hazırladığı yeni eylem planıyla, Trakya’yı “aşısız hastalıktan ari bölge”, Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara, Ege, İç Anadolu, Orta/Batı Akdeniz’i ise “aşılı hastalıktan ari bölge” statüsüne kavuşturacak.
Geviş getiren çiftlik hayvanlarının Şap hastalığı ile mücadele eylem planının uygulamaya girmesinin ardından paydaşları bilgilendirmek amacıyla geçtiğimiz günlerde Erzurum’da, Bakanlık tarafından bir toplantı düzenledi.
Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil’in başkanlık yaptığı toplantıya; Bakanlık yetkilileri, ariliği hedeflenen bölgede bulunan illerin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürleri, Türk Veteriner Hekimleri Merkez Birliği, Erzurum ve Bölge illerdeki STK temsilcileri katıldı.
Ülkemizde Şap hastalığının, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplara neden olan en önemli hastalık olduğunun belirtildiği toplantıda, hastalığın kontrol ve eradikasyonuna imkan sağlayacak çeşitli tedbir ve uygulamalar hakkında paydaşlar bilgilendirildi. Toplantıda; aşılama uygulamalarının yanı sıra alınması gereken diğer önlemler hakkında da katılımcılara detaylı bilgiler verildi. Hastalıkla yapılan mücadelede başarı sağlanabilmesi için sektörde faaliyet gösteren tüm paydaşların yürütülen çalışmalara katkı sağlamaları istendi.
Genelge ve talimatlar doğrultusunda ülke genelinde belirlenen bölgelerde kısa zaman içerisinde aşılı hastalıktan ari bölge statüsüne kavuşturulması hedeflenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız