Ruminant Hayvan Refahı Ödülü Sahibini Buldu - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ruminant Hayvan Refahı Ödülü Sahibini Buldu

Ruminant Hayvan Refahı Ödülü Sahibini Buldu

Dublin’de düzenlenen Dünya Buiatri Kongresi’nde (Wbc) Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Firması ve Dünya Buiatri Birliği tarafından bu sene ilk kez Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı sponsorluğunda, Dünya Buiatri Birliği (WAB) tarafından ilk kez bu sene verilen Ruminant Hayvan Refahı Ödülü sahiplerini buldu. Kanada British Columbia Üniversitesi’nden Marina Von Keyserlingk ve Daniel Weary 15.000 Euro değerindeki bu ödüle layık görülen bilim insanları oldu.
Ruminant (Geviş getiren) hayvanlarda ağrının teşhis ve değerlendirilme süreçlerindeki iyileştirmeleri tanıtmayı amaçlayan Ruminant Hayvan Refahı ödülü, büyükbaş hayvanların sağlığı üzerinde gerçekten etkili çalışmalar yapan, bu hayvanların refahına yönelik uluslararası erişimi ve yenilikçi yaklaşıma sahip sağlıklı çalışmalar sunan uzmanlara verilmekte.
Kanada British Columbia Üniversitesi’nden büyükbaş hayvanlar alanında global arenada tanınmış iki bilim insanı Dr. Marina Von Keyserlingk ve Dr. Daniel Weary, Ruminant hayvanlara ilişkin dünyanın önde gelen araştırma programlarının birisini ortaklaşa yönetiyor. 15 yıllık işbirlikleri bu alana katkıda bulunan bir dizi temel çalışmanın öncüsü oldu. Çalışmaları başta boynuzsuzlaştırma ve diğer tedaviler sırasında ağrı yönetimi, buzağılar için sütle besleme ve gruplama, ineklerin konforunu arttırarak olgun hayvanlarda yaralanma riskini azaltmaya yönelik ahır tasarımı ve yönetimindeki iyileştirmeler de dahil olmak üzere işletmelerdeki uygulamaların yeni ve sağlıklı bir boyut kazanmasına yardımcı oldu.
2016 Dünya Buiatri Kongresi’nde (WBC) Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı firması ve Dünya Buiatri Birliği, ilk defa verilen Ruminant Hayvan Refahı Ödül Komitesi bu değerli bilim insanlarının büyükbaş hayvanların sağlığına yaptıkları temel katkıları çok başarılı buldu.
Ödül komitesi başkanı, Barselona Autonomous Üniversitesi Etoloji Bölümünden Profesör Xavier Manteca şunları ifade etti: “Her biri birbirinden kaliteli onlarca başvuru arasından kazananı seçmek doğrusu çok zor bir işti. Bununla birlikte jüri, kendini bu işe adamış çok sayıda insanın araştırmaları ve eğitimleri neticesinde Marina ve Daniel’in Kuzey Amerika’da ve dünyanın her yerinde büyükbaş hayvanların yararına olacak çok önemli katkılarda bulundukları sonucuna vardı. Seçim komitesi, her iki bilim insanının yıllardır sürdürmekte olduğu pratik, yenilikçi ve nitelikli araştırmaların değerini takdir etmektedir.”
Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Ruminant Global Teknik Müdürü Dr. Elke Abbeloos şunları ifade etti: “Hayvan refahı, sürdürülebilir canlı hayvan yetiştiriciliğinin olmazsa olmazıdır. Bu ödülü vermemizdeki amaç, veteriner hekimlerin ruminant sağlığının sürekli iyileştirilmesinde üstlenebilecekleri önemli rolü göstermektir. Bu ödül, aynı zamanda çiftlik hayvanlarının sağlığını ve konforunu geliştirmeye yönelik olarak şirketimizin uzun vadeli amaçları ile de uyumludur.”
Ruminant Hayvan Refahı Ödülü, tüm dünyadan Ruminantlarla ilgilenen veteriner hekimlerin iki yılda bir araya geldiği Dünya Buiatri Kongresi’nde ilk defa bu sene verildi. Programa göre bir sonraki Dünya Buiatri Kongresi, 2018’te Japonya’nın Sapporo kentinde gerçekleşecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız