Rize Ticaret Borsasında, "2018 yılı Çay Eylem Planı" hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rize Ticaret Borsasında, “2018 yılı Çay Eylem Planı” hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Rize Ticaret Borsasında, “2018 yılı Çay Eylem Planı” hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Bitki Beslenme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Metin Kayıcıoğlu, Bakan Müşaviri Bahattin Bozkurt ve Taner Aksoy tarafından Rize Ticaret Borsasında “2018 yılı Çay Eylem Planı” hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda ‘2018 yılı Çay Eylem Planı’ çerçevesinde çay üretiminde alınması gereken tedbirler ele alındı. Öncelikli olarak ele alınan gereken tedbirler ise şöyle sıralandı. Toprakların fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirilmesi, çaylıkların yenilenmesi, sözleşmeye dayalı ortak işletmecilik modelinin geliştirilmesi,organik çay tarımının geliştirilmesi konularında fikir birliğine varıldı.

-Müstahsile organik gübre desteği verilecek

Oluşturulan plan dahilinde, topraklarda ki fiziksel ve kimyasal yapının iyileştirilmesi için çaylık alanların toprak düzenleyicisi (dolomit) ihtiyacı karşılanacak. Yüksek verimli, damak tadına uygun yeni çeşitlerle çay fidanı üretilip, çaylık alanlar yenilenecek. Ayrıca coğrafi olarak birbirine yakın parsellerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan üretim modeline geçilecek. Organik üretim bakanlık tarafından desteklenip müstahsile organik gübre desteği verilecek ve verim kaybı olursa telafi edilecek. Tüm bu plan çerçevesinde yapılacak çalışmalarda bakanlık tarafından finansal destek sağlanacağı. bildirildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız