Rekabet Kurumu 20 tavuk üreticisine inceleme başlattı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rekabet Kurumu 20 tavuk üreticisine inceleme başlattı

Rekabet Kurumu 20 tavuk üreticisine inceleme başlattı

Rekabet Kurumu’nun Türkiye’de tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren 20’ye yakın firmaya ‘rekabeti ihlal’ ettikleri gerekçesiyle soruşturma açtığı 20 tavuk üreticisi incelemeye alındı öğrenildi.

Soruşturmanın gerekçesinin ise 20’ye yakın firmanın bir araya gelerek, tavuk eti fiyatlarını yükseltmesi olduğu iddia edildi. Konuyla ilgili ilk açıklama ise Banvit’ten geldi.

Banvit halka açık bir şirket olduğu için Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yaparken, soruşturmada ismi geçen diğer firmalar şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı. Sektöre yakın kaynaklar ise Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne üye olan 29 firmanın 20’sinin bu soruşturmaya dahil olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili konuştuğumuz üretici firmaların yöneticileri ise soruşturmayı ‘saçma’ olarak değerlendirdi. Hürriyet’e konuşan bir üretici, “Bir sektör fiyat arttırmak isterse üretimi kısar, fiyatı arttırır. Ancak tavuk üretimi artıyor. Ayrıca 20 firmanın bir araya gelip fiyat yükseltmesi gibi bir durumda yok. Fiyatlara bakıldığında tavuk etine yapılan zam oranlarının enflasyonun altında kaldığı görülecektir” diye konuştu. Böyle bir mekanizmanın olmasının mümkün olmadığını iddia eden başka bir üretici ise, “Gerekçeleri çok saçma. Böyle bir mekanizma olması mümkün değil. Tavuk eti fiyatlarından dönemsel artışlar oluyor. Örneğin piknik ve mangal dönemlerinde dahi tavuk eti fiyatları artar. Ancak bakıldığında son 1 aydır tavuk eti fiyatlarında düşüş yaşandığı görülecektir. Türkiye’de en ucuz gıda ürünlerinden biri tavuk etidir” dedi.

Banvit, KAP’a yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı, “Tavukçuluk sektöründe 4054 Sayılı Kanun’un 4. Maddesinin ihlal edilip edilmediği tespitine yönelik olarak sektörde ticari faaliyette bulunan bazı şirketlerle birlikte, Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ hakkında da soruşturma açıldığı tarafımıza bildirilmiştir. Bilindiği üzere Rekabet Kurulu tarafından açılması, soruşturmaya konu teşebbüslerin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, kanunun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Rekabet Kurumu’nun ise, ilgili şirketlere tebligatlar henüz tamamlanmadığı için, açıklama yapmayacağı öğrenildi. Banvit KAP’a dün sabah saatlerinde açıklama yapınca, tebligatlar tamamlanmadan, soruşturma kamuoyuna duyurulmuş oldu. Yetkililer tebligatların kısa bir süre içinde tamamlanacağını ve bunun ardından Rekabet Kurumu’nun süreçle ilgili resmi bir açıklama yapacağını belirtiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız