Ramazanda Probiotik ve Prebiotik Beslenme - Et Tavuk Piyasası

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Araştırmacı- Yazar Haydar Yılmaz
Araştırmacı- Yazar Haydar Yılmaz
hydr.ylmz2@gmail.com
Ramazanda Probiotik ve Prebiotik Beslenme
 • 0
 • 25 Mayıs 2019 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Ramazan ayında tutulan oruç ile günün önemli saatlerinde bir şey yemeden ve içmeden geçen süre metabolizmada önemli değişikliklere yol açar.

Öncelikle sürdürülen yemek öğünleri ile ve tüketilen miktarlar ile oluşan dengenin dışında bir 24 saatlik süre içinde 2 öğüne dönüşen bir yeni durum söz konusudur.

Oruç aslında bedenen ve ruhen bir arınma olgusudur. Böyle kabul edilmesinde yarar vardır .

Beslenmeden kaynaklı toksinler ile birikmiş olan düşünce yoğunluklarından arınmak için bir fırsattır Ramazan .

Bedenen toksinlerden arınma sürecinde bir dalgalanmanın olmaması için metabolizmanın gereksinimlerini doğru karşılamak gerekir.

Oruç sadece aç kalma ile sınırlı olmayan ,ancak doğru bir beslenme düzeni ile bir fırsatın doğru bir avantaja çeverilmesi mümkündür.

Artık herkesin bildiği probiotik fermente gıdalar ; içeriğindeki probiotikler ve fermentasyonda üretilmiş olan antimikrobiyal maddeler ile öncelikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde çok olumlu katkılar sağlar

Midede gerçekleşen mekanik ve kimyasal sindirimlerin tam olması sağlandığında ince bağırsaklardan yapılacak olan emilimde tam olacaktır .

Bu sindirim sonunda yenilen besinlerden tam beslenme sağlanacaktır.

Probiotik bakteri içeren fermente gıdalar sahurda ve iftarda mutlaka sofralarda bulunmalıdır .

Gaz ve şişkinliklerin ,hazımsızlıkların olmaması için Probiotik Yoğurt,Kefir başta olmak üzere mutlaka tüketilmelidir .

Kalın bağırsaklarda karşılaşılacak ishal ve kabızlıklarda probiotik bakteri içeren fermente gıdalar çözüm olacaktır .

Ayrıca fermente gıdalar dendiğinde en başta fermente probiotik süt ürünleri,meyve ve sebze fermantasyonu ile elde edilecek probiotik ürünler metabolizmaya büyük destek olacaklardır .

 

Hem proteinlerden ,vitamin ve minerallerden maksimum ölçüde yararlanım sağlanmış olacak hemde probiotikler ile gelişebilecek hastalıklara karşı direnç sağlanmasında çok büyük bir kazanç elde edilecektir.

Probiotikleri besleyecek olan Prebiotik Lifli besinlerde özellikle tercih edilmesi gereken besinlerdir.

Prebiotik Lifler bir yandan Probiotikler ile bağırsak dokularında kolonize canlı bir yaşam oluşturulmasına katkı sunarken ,diğer yandan dışkının su tutmasını sağlayarak sağlıklı bir dışkılamayıda sağlayacaklardır :

Vücuttan atılması gereken toksinlerinde süpürülerek dışarı atılmasında Prebiotik Liflerin çok büyük yararlılıkları vardır.

İnce bağırsaklarda emilim esnasında oluşturacakları geçirgenliği kontrol eden bir perde ile basit ve rafine şekerlerin hızla geçişi engellenecek ,kolestrol gibi tansiyona ve kalp ile damarlara olumsuz yük oluşturan maddelerin geçişide engellenmiş olacaktır .

Probiotik bakteri içeren fermente gıdalar ile Prebiotik Lif içeren besinler Ramazan ayında daha sağlıklı bir beden için inanılmaz yararlılıkların oluşmasını sağlayacaklardır.

Ramazan ayından sonraki beslenem düzeninde de Probiotik ve Prebiotik beslenme bir yaşam biçimi haline dönüşürse hastalıklara karşı direnç kazanılacak ,sindirim sistemi düzene girecek ve insan vücudunun en önemli özelliği olan kendi kendini yenilemesi ve onarması sağlanmış olacaktır .

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM