“Palamut Bolluğu Hamsi Kıtlığını İşaret Ediyor” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Palamut Bolluğu Hamsi Kıtlığını İşaret Ediyor”

“Palamut Bolluğu Hamsi Kıtlığını İşaret Ediyor”

Usta balıkçılar böyle söylüyor. Bu yıl yaşanan palamut balığı bolluğu hem balıkçıları hemde balık seven tüketicileri memnun ederken, tecrübeli balıkçılar ise palamut bolluğunun hamsiyi olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

Bu yıl palamut balığı bolluğu nedeniyle hem balıkçılar hemde balık sevenler mutlu. Balıkçıların sürekli ağları dolarken, tüketicilerde ucuz balık yemenin keyfini çıkartıyor.

Balıkçılık mesleğine yıllarını vermiş deneyimli balıkçılar ise palamut balığının bol olmasının sevindirici olduğunu ifade ederken, diğer taraftan önümüzde ki aylarda hamsi kıtlığının yaşanacağını vurguladılar.

15 yıldır balıkçılık yapan ve Gürtaş Balıkçılıkta çalışan Zihni Ertürk bu sene palamut balığının fazla olması nedeniyle hem balıkçıların hemde balık sevenlerin memnun olduğunu belirterek, herkesin karlı çıktığını söyledi.

Palamut bolluğunun bol olmasının gelecek aylarda ki hamsi kıtlığının habercisi olduğunu vurgulayan Zihni Ertürk yaptığı açıklamada, “en son 2005 yılında böyle bolluk olmuştu. Ancak bu kadar çok değildi. Çok olmasının sebebi tamamen su sıcaklığının uygun olması ve havyar tutmasıyla ilgilidir. Palamut bolluğu bizleri ve tüketicileri memnun ediyor. Ancak hamsi sevenler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Çünkü bol palamut demek daha çok hamsinin avlanması anlamına geliyor. Bu da önümüzdeki aylarda hamsi kıtlığını işaret ediyor.” Dedi.

Kendisini Bandırmalı Arap Altan olarak tanındığını söyleyen ve balık hakkında ki çok şeyi bilen Altan Bey ise uzun yıllardır palamut balığının bu kadar bol olmadığını belirterek, “yaklaşık 15 sene önce Bandırma’da caddeler palamut balığından geçilmiyordu. Marmara ve Ege bölgesi uzun süre palamut balığıyla beslendi. Ancak uzun zamandır palamut balığının da yaşanan azlık bu yıl patlamaya sebep oldu. Bu durum ise yakın zamanda hamsi balığının azalmasına sebep olacak. Çünkü palamut balığı sadece hamsiyle beslenir. Zaten tezgahlarda hamside çok fazla yok” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız