Organik Gübre Dağıtım Töreni düzenlendi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Organik Gübre Dağıtım Töreni düzenlendi

Organik Gübre Dağıtım Töreni düzenlendi

Çanakkale Merkez ilçeye bağlı Dümrek köyünde, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen ‘Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ kapsamında organik zeytin yetiştiriciliği yapan Merkeze bağlı köylerdeki proje üreticilerine ‘Organik Gübre Dağıtım Töreni’ düzenlendi.

Törene Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Sezer, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Başak Eegesel, Dümrek köyü ve diğer köylerden gelen çok sayıda üretici katıldı.

Törende konuşan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, “Toplamda 87 tane organik zeytin üreticimizsiniz. Ayrıca bir kısmınızda Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin korunması programı kapsamında Çatak projesinin yani Çevre amaçlı tarımsal arazilerinin korunması projesini yürütüyoruz. Dümrek, Akçeşme, Civler ve Akçapınar köylerinde yoğun bir şekilde zeytin tarımı yapılmakta. Zeytin üreticilerimiz hem doğal dengeyi korumak amaçlı, hem insan sağlığını korumak amaçlı organik tarıma yöneldiler. Ve yaklaşık 3 yıldır bu köylerde organik tarım esaslarına göre organik zeytincilik yapılmakta. Yaklaşık 3000 da alanda zeytin üretimi yapıyoruz. Sizlere bu gün organik tarım ile ilgili bitki besleme nasıl yapılmalı, zeytinde gübreleme esasları neler ve nelere dikkat etmeniz gerekli konularında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü kapsamında üreticilerimize organik gübrelerin nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak göstereceğiz. Bundan sonraki yıllarda da organik tarım projesine ve çatak projesine devam edeceğiz. Proje kapsamında verdiğiniz destekler içinde çok teşekkür ediyorum” dedi.

Törende, Bitki Besleme ve Gübreleme konularında Ziraat Mühendisi Gülistan Taşdemir tarafından çiftçilere eğitim verildi.

Proje kapsamında Merkeze bağlı köylerde yaklaşık 2 bin 156 dekar alanda organik tarım yapan 87 üreticiye 21 ton 750 kilogram organik peletlenmiş gübre dağıtımı yapıldı.

Yapılan ikramların ardından program sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız