Ordulu Arıcılara Arıcılık Teknikleri ile ilgili olarak Eğitim Verildi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordulu Arıcılara Arıcılık Teknikleri ile ilgili olarak Eğitim Verildi

Ordulu Arıcılara Arıcılık Teknikleri ile ilgili olarak Eğitim Verildi

Ordu’da “Bal Arılarında Modern Arıcılık Teknikleri İlkeleri Eğitim Projesi” kapsamında arıcılığı daha iyi şartlarda yaparak arıcılıktan elde edilen geliri ve ürün çeşitliliğini artırmak için arıcılara eğitim toplantısı düzenlendi.

Ordu genelinde yürütülen eğitim çalışmalarının 10’uncusu İl Müdürlüğünün toplantı salonunda gerçekleştirildi. Düzenlenen eğitim toplantısına İl Müdürü Kemal Yılmaz, Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda söz alan İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Arıcılık, İlimizde fındıktan sonra en önemli tarımsal faaliyetlerimizden birisidir. Sayıları 3.500′ ü bulan arıcılarımız Ülkemizin her tarafını karış karış gezmek suretiyle bal üretimi gerçekleştiriyor ve bu ilin ekonomisine yılda yaklaşık 200 milyon TL’lik bir katkı sağlıyor. Artık sadece balla da yetinmiyor, son zamanlarda arı sütü, polen, propolis üretimiyle de arı ürünlerinin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanında insanlara bu sağlıklı gıdayı ulaştırmak için her türlü fedakârlığı gösteriyoruz.

2017 yılına genel hatlarıyla baktığımızda, arıcılık için son derece verimli ve güzel çalışmaların yer aldığı, arıcılık adına sevindirici gelişmelerin olduğu bir yılı geride bıraktık. Arım Balım Peteğim Projesi kapsamında kurulan tesisin işletilmesi amacıyla 2017 yılında arıcılarımızla birlikte bir şirket kurduk. Bu şirketin kurulumu esnasında ilçelerimizde yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. Bizzat benim ve Arı Yetiştiricileri Birliği başkanımın içinde olduğu bir ekip ile birlikte ilçe ilçe dolaşarak siz değerli arıcılarımızla bir araya geldik. Dilimiz döndüğünce bu konunun önemini anlatmaya çalıştık ve başarılı olduk. Sizler de bize inandınız, güvendiniz ki bugün 10 milyon avroluk bir projeyi ilimizde hayata geçirecek ve uygulayacak şirketimiz kurularak çalışmalarına başladı. İnşallah yılda 200 milyon TL civarında bu ilin ekonomisine katkı sağlayan arıcılık sektörü, bundan sonraki yıllarda ekonomiye olan katkısını 3 – 4 kat daha artıracaktır. Kurulan bu şirketin Başkanı da birlik başkanımız oldu ve siz arıcılarımızı en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyoruz. İlçelerde yaptığımız ziyaretlerde bu işe inandığımız sürece başarıya ulaşmanın önünde hiçbir engelin olmadığını her defasında söyledik. İnanıyoruz ve başaracağız. Bir kez daha ifade ediyorum. Şirket gerekli çalışmayı yapacak ve inşallah yetiştiricilerimiz arıcılıktan hak ettiği geliri elde edecektir.

Bu çalışmaların yanında, ilimizdeki mevcut arı ırklarının ıslah edilerek kovan başına bal verimini artırmak ve arıcılarımızın daha çok kazanmasını sağlamak amacıyla, 2017 yılında İl Müdürlüğümüzün ve Arıcılık Araştırma Enstitüsünün katkılarıyla hazırlanan ve Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Bakanlığımıza sunulan Arı Genotipinin Islahı Projemiz de Bakanlığımız tarafından onaylandı. Bu yıl itibarı ile proje çalışmalarına başlanacak olup, bu projenin de İlimiz arıcılığı için hayırlı olmasını diliyorum.

Tarımın her alanında olduğu gibi arıcılıkta da eğitim oldukça önem verdiğimiz konulardandır. Bu gün siz değerli arı yetiştiricilerimizi bilgilendirmek amacıyla Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Doka ‘ya sunulan “Bal Arılarında Modern Arıcılık Teknikleri İlkeleri Eğitim Projesi” kapsamındaki 10’uncu eğitim toplantısı gerçekleştiriliyor. Muhsin Doğaroğlu hocam başkanımızla birlikte ilçe ilçe dolaştı. İlçe Müdürlerimiz ve personellerimiz bu toplantılara iştirak etti. Amacımız arıcılığı daha iyi şartlarda yaparak arıcılıktan elde ettiğimiz geliri ve ürün çeşitliliğini artırmaktır. Bu eğitimleri işin duayeni hocamızdan almak son derece önemli. Bugün hocamızı can kulağıyla dinleyeceğiz. Ben eğitime katılımlarından dolayı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu hocama, Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi’ye, değerli arıcılarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah arıcılığın bu ilde daha iyi yerlere geldiği, siz değerli arıcılarımızın yüksek gelir elde ettiği günlerin özlemiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Diyerek sözlerine son vermiştir.

İl Müdürümüzün konuşmanın ardından Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu koloni yönetimi, arı tür ve ırkları, teknik arıcılık için gerekli koşullar, arıcılıkta modern uygulamalar, ana arı yetiştirme ve arı süt üretim teknikleri, arı hastalık ve zararlıları, balda kalite kontrol ve pazarlama konularında bilgi vermiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Kemal Yılmaz ve Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçİ tarafından Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu’na eğitime katkılarından dolayı plaket verilerek program sona erdi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız