Ordu’da Sertifikalı Organik Yumurta İçin 10 Bin Adet Tavuk Dağıtıldı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu’da Sertifikalı Organik Yumurta İçin 10 Bin Adet Tavuk Dağıtıldı

Ordu’da Sertifikalı Organik Yumurta İçin 10 Bin Adet Tavuk Dağıtıldı

Ordu’da sertifikalı organik yumurta üretiminin geliştirilmesi ve modern üretim teknikleriyle çiftçilere yeni gelir kaynakları oluşturulması amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen 10 bin adet tavuk, yumurta üreticilerine dağıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen “Organik Yumurta Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında serbest sistem yumurta tavukçuluk işletmesinin bulunduğu Altınordu, Ünye, Fatsa ve Akkuş ilçelerinde sertifikalı organik yumurta üretimi için çalışma başlatıldı.tavuk-ordu1

Sertifikasyon işlemlerini tamamlayan 35 işletmeye, özel çiftliklerde yetiştirilen 10 bin adet Lohman Brown ırkı yarka (yumurta verim çağına gelmiş 16 haftalık tavuk) dağıtıldı.

Yarka tavuk dağıtım töreninde bir konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz; “2014 yılında fındık üreticilerimize ilave gelir sağlamak amacıyla uyguladığımız ‘Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu Projesi’ ile oluşturduğumuz 70 işletmenin 35’inde sertifikalı organik yumurta üretimi amacıyla yeni bir çalışma başlattık. Proje kapsamında her bir üreticiye yaklaşık 300 civarında dağıtılan yarka tavuğun iki hafta içerisinde yumurtlamaya başlaması bekleniyor. İyi bir bakım sonucunda %85-90’ından yumurta verimi sağlanan yarkalar, 13-14 ay sonra kesime gönderilerek iyi bir gelir sağlıyor. Proje kapsamında dağıtılan yarkaların bedelinin %10’luk kısmıyla birlikte işçilik maliyetleri ve tüm üretim giderleri üretici tarafından karşılanacak, kurulan bir ekip tarafından işletmeler düzenli olarak denetlenecek. Özel sertifikasyon firmaları tarafından, yumurtaların üreticiden tüketiciye kadar tüm aşamaları kontrol edilerek sertifikalandırılacak. Bu sayede tüketiciler sağlıklı, kaliteli ürün tüketebilecek ve üreticiler de gelir elde edecek. İlimizde organik yumurta üreticiliğinin geliştirilmesi ve yarkaların temin edilmesinde bizlerden ve üreticilerimizden desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen tavukların tüm üreticilerimize hayırlı olmasını ve bol kazanç getirmesini temenni ediyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız