Ordu Yaban Hayatında Sürpriz Görüntüler/ Yaban hayatı görüntüleri

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu Yaban Hayatında Sürpriz Görüntüler

Ordu Yaban Hayatında Sürpriz Görüntüler

Ordu’nun güney kesimlerindeki ormanlarda ilk kez ayı ve vaşak görüntülendi.

Yaban hayatı ve insan çatışmasını minimize edebilmek için Ordu’da yaban hayvanlarının doğal ortamlarında desteklenmesi eylem planı çerçevede doğaya yerleştirilen fotokapanlara varlığı ilk kez görülen yaban hayvanları yansıdı.

Orman Su İşleri 11’inci Bölge Müdürlüğü’nün yaban hayvanlarının tür tespiti ve popülasyonun tespiti amacıyla Amasya, Çorum, Ordu, Samsun ve Tokat’taki Yaban Hayvanı Geliştirme Sahaları ile belirli avlaklara kurduğu 84 fotokapandan 9’u Ordu’nun çeşitli noktalarına konuldu.

2017 yılında yapılan fotokapan çalışmalarında Ordu yaban hayatında ilk kez rastlanan hayvanlar tespit edildi. Buna göre ilin güney kesimlerindeki ormanlarda ilk kez vaşak ve ayı görüntülendi. Bu hayvanların dışında çok sayıda karaca, tilki, kurt ve yaban domuzu gibi hayvanların görüntüleri de kayıt altına alındı.

Yetkililer, Ordu’nun güney kesimlerinin yaban hayatı yönünden zengin bölgelerden biri olduğuna dikkat çekerek, “Bu zenginliğinin hem Karadeniz hem de Karadeniz ardı iklimi, yine Avrupa-Sibirya ve İran-Turan floristik sitemlerini bünyesinde barındırmasından geldiği söylenebilir.

Özellikle ilin güney kesimlerinde vaşak, ayı ve kurt gibi memeli hayvanlar sıkça görülmektedir. Yine diğer yaban hayvanları da il genelinde popülasyonlarını hızla artırmaktadır” görüşünü paylaştılar.
İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız