“Ölü Hayvan Girişi Söz Konusu Değil” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Ölü Hayvan Girişi Söz Konusu Değil”

“Ölü Hayvan Girişi Söz Konusu Değil”

İzmir’de ölü hayvanların insanlara yedirildiğine dair iddialarla ilgili olarak çıkan haberler sonrasında İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir bir basın açıklaması yaparak, iddia edildiği gibi ülkeye ölü hayvan girişinin söz konusu olmadığını söyledi.

Bunun teknik anlamda da mümkün olmadığını belirten İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. Özdemir, “Geçtiğimiz günlerde İlimizde ölü büyükbaş hayvanların halka yedirildiğine dair iddialarla ilgili çıkan haberler sonrasında yaptığımız araştırmaları kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına paylaşma ihtiyacı duyduk.

Mevcut olayda iddia edildiği üzere ülkemize ölü hayvan girişi söz konusu değildir. Kaldı ki teknik anlamda da bu mümkün değildir. İthal hayvanların ülkeye giriş sürecinin birkaç haftalık yolculukla olduğu düşünüldüğünde bu süre içinde kokuşmaya uğramaması imkânsızdır. Habere konu hayvanlar yurt dışından gelen, çiftliklerde Et ve Süt Kurumu tarafından kesilmek üzere bekleyen ve rahatsızlandığı fark edilerek acil kesim mevzuatına uyumlu olarak kesilen hayvanlar olarak kayıtlarda yer almaktadır. Ancak bu hayvanların kesim sonrası halkın tüketimine sunulmak amacıyla nakledilirken (derinin yüzülmesi ve karkasa dönüştürülmesi öncesinde) bu şekilde taşınması, gittiği kesimhanede hayvanların yığılı olarak teslim alınması, kesimi yapılarak ölmüş olan bu hayvanların bu şekilde bekletilmiş olması da elbette kabul edilemez. Bu aşamalarda yaşanan aksaklıklara ilişkin sorumluların belirlenerek gerekli yasal prosedürlerin işletileceği konusunun da takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Kaldı ki ilimizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Belediyeler tarafından konunun ilgilisi tüm meslek mensuplarının da katılımı ile gıda denetimlerinin ciddi anlamda yapıldığı da bilinmektedir. Dolayısıyla olay zaten basın tarafından gündeme getirilmeden önce yetkili makamlar bilgi sahibi olmuş ve gerekli denetimler yapılarak suç duyurusunda bulunulmuştur. Olayın üzerinin örtüldüğüne dair iddialar doğru değildir. Yetkililer tarafından işletme faaliyetten men edilmiş ve para cezası da uygulanmıştır.

İlimizde halk sağlığında söz sahibi hiçbir meslek örgütü bu konularda sessiz kalmamıştır kalmayacaktır. Halk sağlığı her zaman için önceliğimizdir. Dolayısıyla İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak bu konuya ilişkin mevzuat çalışmalarında Bakanlığa her zaman önerilerimizi ve uygulamadaki aksaklıkları da iletmekteyiz. Olayla ilgili henüz Savcılık tarafından soruşturma devam etmekte olduğundan açıklamamız ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkili birimlerinden alınan bilgilerle sınırlıdır. Ancak konunun her açıdan takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Tek Tıp Tek Sağlık anlayışında olduğu gibi halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusunda öncü olan İlimizin adının bu tip haberlerle basında yer alması da oldukça üzücüdür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız