Menşei Belli Olmayan 2 bin 333 kg Et Yakıldı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Menşei Belli Olmayan 2 bin 333 kg Et Yakıldı

Menşei Belli Olmayan 2 bin 333 kg Et Yakıldı

Giresun’da Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün Nakilleri Denetimleri sırasında belgesiz nakledilen 2 bin 333 kg ete el konularak, imha edildi ve 6 bin 176 TL idari para cezası kesildi

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü belgesiz olarak et sevkiyatı yapanlara yönelik denetimlerini aralıksız olarak sürdürüyor. Bu kapsamda yapılan denetimlerde menşei belli olmayan et satan ve nakil eden kişilerin etlerine el konularak imha edildi. Ayrıca bu kişilere idari para cezası kesildi.

Müdürlükten konu hakkında yapılan açıklamada, “Canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin yurt içi nakillerinde; 5996 sayılı Kanun ile Yurtiçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün Nakilleri Hakkında Yönetmelik kapsamında düzenlemeler getirilmiştir. Bu kapsamda;

Sığır cinsi hayvanların il içi nakillerinde hayvan pasaportlarının nakil esnasında hayvanların beraberinde bulundurulması zorunludur. İller arası sevklerinde, işletmenin bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğü tarafından hayvan pasaportları kontrol edilerek veteriner sağlık raporu düzenlenir.

Koyun ve keçi türü hayvanların il içi nakillerinde nakil belgesinin nakil esnasında hayvanların beraberinde bulundurulması zorunludur. İller arası sevklerinde işletmenin bağlı bulunduğu il/ilçe müdürlüğü tarafından nakil belgesi kontrol edilerek veteriner sağlık raporu düzenlenir.

Arıların il içi nakillerinde, işletme tescil belgesinin bulundurulması zorunludur. İl dışına arı nakillerinde ise veteriner sağlık raporu alınması gerekmektedir.

İl içi et nakillerinde, etin elde edildiği hayvanın kesildiği kesimhanenin resmî veteriner hekimi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimi tarafından düzenlenmiş ve örneği Bakanlıkça belirlenen kesim raporu bulundurulur. Kesimhanelerden başka illere yapılacak et nakillerinde kesim raporu düzenlenmez, bu sevklerde kesimhanenin resmî veteriner hekimi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimi tarafından düzenlenen veteriner sağlık raporunun bulundurulması zorunludur.

Giresun’da 2016 yılı Aralık ayı içerisinde kolluk kuvvetleriyle birlikte gerçekleştirilen yol kontrollerinde; belgesiz olarak hayvansal ürün naklettiği tespit edilen 2’si nakil vasıtası sahibi, diğer 2’si hayvansal ürün sahibi olmak üzere toplam 4 kişiye 5996 sayılı Kanunun ilgili maddesi gereğince; 6 bin 176 TL idari para cezası kesilmiş ve 2 bin 333 kg ete el konularak, yapılan muayene ve araştırmasında menşei belli olmadığından insan tüketimine sunulmasının sakıncalı olacağına karar verilerek imhası gerçekleştirilmiştir.” Şeklinde ifadeler yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız