Mazlum Nurlu “Çiftçinin Zararı Karşılanmalıdır” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mazlum Nurlu “Çiftçinin Zararı Karşılanmalıdır”

Mazlum Nurlu “Çiftçinin Zararı Karşılanmalıdır”

Manisa genelinde yaşanan don nedeniyle bağları zarar gören çiftçilerle görüşen CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU, Mecliste bir soru önergesi vererek çiftçinin zararının karşılanmasını istedi.

Manisalı çiftçilerin yaşadığı don afetini Meclis gündemine taşımak ve çiftçinin zararının karşılanması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK’e bir önerge veren Mazlum NURLU yaptığı açıklamada; 28 Mart 2016 pazartesi günü Manisa Merkez, Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Gölmarmara Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı ve Turgutlu ilçelerimize bağlı birçok köyde binlerce dönüm bağ dondan etkilenmiştir.

Asmalar uyanma ve gözlerin açımı döneminde olduğu için yaşanan don binlerce dönüm bağda yer yer % 70-80’lere varan oranlarda zarara neden olmuştur. Afetten dolayı üzüm rekoltesinde önemli bir düşüş olacaktır.

Doğal afetler her zaman tarım ürünlerine zarar vermiş ve bundan sonrada vermeye devam edecektir. Önemli olan bu zararların karşılanması ve telafi edilmesidir.

Bölgemizde her yıl üst üste yaşanan afetler, çiftçiyi iyice perişan etmiştir. Bu nedenle Hükümet bu duruma seyirci kalmamalı ve acilen gerekli tedbirleri almalıdır.

Bu amaçla; Manisa bölgesi, Bakanlar Kurulu tarafından afet bölgesi ilan edilerek, hasar tespit çalışmalarına en kısa zamanda başlanmalıdır.

Çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları ertelenerek yeniden yapılandırılmalı ve zarar gören çiftçilere, faizsiz yeni kredi verilmelidir,

Ayrıca bu tür afetlerde gözler tam açılmadığı için sigortalı olsa bile TARSİM zararları ancak hasat döneminde karşılamaktadır. TARSİM zarar oranı yüksek olan çiftçilere mahsuben zarar tazminatını ödemelidir.

Bunların yanında CHP Milletvekillerimiz tarafından verilen Kanun teklifi Meclis’te bekletilmektedir. Soğuktan ve dondan etkilenen tarım alanlarına kademeli olarak dönüm başına 1000 TL, 1200, 1400 ve 1500 TL’nin, Hazine tarafından ödenmesi ve %50’den fazla hasarı olan bağlarda her %1’lik tespitte dönüm başına ayrıca 10 TL daha eklenmesini teklif edilmiştir. Eğer Hükümet ve AKP Manisa Milletvekilleri samimiyse kanun teklifimize destek versinler bu sorunu el birliği ile çözelim. Yaşanan don afetinden zarar gören Manisalı tüm çiftçilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız