Marmara Denizi’nde ki Ticari Türler İçin Bilimsel Veri Toplanıyor - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Marmara Denizi’nde ki Ticari Türler İçin Bilimsel Veri Toplanıyor

Marmara Denizi’nde ki Ticari Türler İçin Bilimsel Veri Toplanıyor

Özel Haber

Balıkesir’in Bandırma İlçesinde yer alan ve Ülke Hayvancılığının gelişmesi için çok önemli bilimsel çalışmaların yürütüldüğü Koyunculuk Araştırma Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Su Ürünleri bölümü, ülke balıkçılığının geleceği için önemli çalışmalar yürütüyor.

Ülke balıkçılığı adına önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirten Su Ürünleri Bölüm Başkanı Yüksek Mühendis Alpaslan Kara konu hakkında verdiği bilgilerde şu ifadelere yer verdi Kara, “Su ürünleri olarak Marmara ve Ege Denizi balık stokları üzerine çalışmalarımız var. Bununla birlikte yapay resifler üzerine bir çalışmamızı yürütüyoruz. Ülkemizde çok az araştırmaların yapıldığı balık yumurtası ve larvalar üzerine de çalışmalarımız bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Bunun dışında özel sektöre katkı sağlayacak yeni Ar Ge projelerimiz var ve yakın zamanda proje konuları belirlenerek çalışmalara başlayacağız.

Ayrıca özellikle Marmara denizinde kara midye kabuklu üretimi çoğaldı. Bizde bu sektöre de yardımcı olacak çalışmalar yaptık. Bilinenin aksine midye deniz ekosistemine faydası olan ve filtre görevi gören çok faydalı bir canlıdır.

Midye balık çiftlikleri gibi değil, burada bir yemleme veya ilaçlama söz konusu değil. Ve kesinlikle denize hiçbir zararı olmayan bir üretim modelidir. Özellikle Uzak Doğuda deniz temizliği için kullanılan bir deniz canlısıdır.

Marmara Denizi hem nüfus hemde sanayileşmenin yoğun yaşandığı bir deniz olduğu için özellikle kirliliğin deniz canlıları üzerinde oldukça olumsuz etkilerini gözlemleyebiliyoruz. Bununla birlikte uygunsuz ve kurallara uygun olmayan avlanma ile birlikte filolarında fazla olduğu düşünüldüğünde Marmara Denizinde ki balık miktarında azalmanın yaşandığını söyleyebiliriz.

Ülkemizde balıkçılık yapan çok fazla teknemiz mevcut. Zaten bakanlığında bu konuda bir çalışması var. Satmak isteyen tekne sahiplerinden tekneler satın alınarak ruhsatları iptal ediliyor ve filo sayısının azaltılması planlanıyor.

Kurum olarak bütün paydaşlarımızla birlikte hareket ediyoruz. Bütün bilgileri onlarla paylaşıyoruz. Bu şekilde hem paydaşlarımızı hem de halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Çünkü balıkçılığın ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bizde kurum olarak kendimizi daha fazla geliştirmek için çaba sarf ediyoruz.”dedi.

Marmara Denizinde yaşayan ve ticari olarak satılabilen türlerin belirlenmesi için bir proje kapsamında yürütülen çalışmada ise türler ile ilgili olarak bilimsel bilgiler toplanarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderiliyor.

Bir proje kapsamında denizde ki balık stoklarını belirlemek için yürütülen çalışma hakkında bilgi veren Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Murat Şirin, proje kapsamında Marmara Deniz’inde ki ticari balık ve kabuklu türlerin stoklarını belirlemek için kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Haber Fotoğraf: Levent Karaçay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız