Kütahya'da geyik ve ceylanlar için doğaya yem bırakıldı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kütahya’da geyik ve ceylanlar için doğaya yem bırakıldı

Kütahya’da geyik ve ceylanlar için doğaya yem bırakıldı

Kütahya’da etkili olan kar nedeniyle yiyecek bulmakta sıkıntı yaşayan Türkmen Dağı’ndaki geyik ve ceylanlar için doğaya yem bırakıldı.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Türkmen Bölge Şefliği ekiplerin kışın gelmesi ile birlikte belli periyotlar halinde bin 800 rakımlı Türkmen Dağı’nın çeşitli bölgelerine yonca, saman, buğday ve bulgur gibi besinler bırakılıyor.

Kış aylarının gelmesi ve kar yapışının bölgede etkili olması ile birlikte bu işlemi haftada en 2 kez yaptıklarını söyleyen Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Türkmen İşletme Şefi Timuçin Özdemir “Türkmen Dağı’nın bin 500 rakımlı Zireşcik mevkiğin’de yaban hayattaki kızıl geyikler için yemleme çalışması yaptık. Türkmen Dağı Kızın Geyikler popülasyonun yoğun olarak bulunduğu bir bölge. Burada yaklaşık olarak kayıtlara geçmiş 200-250 tane Kızıl Geyik bulunuyor. Kızıl Geyiğin yanında tavşan türü için hayvanlar içinde yemleme çalışmalarını yapıyoruz. Kar yağdığı olduğu zamanlarda 1 hafta gibi sürelerde yemleme çalışmalarını yapıyoruz ki hayvanların karın olmadığı bölgelere aşağılara inmemeleri ve insanlar ile karşılaşmamaları için bu yemleme çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

Türkmen Dağı’ndaki geyik ve ceylanların doğal hayatın ayrı birer zenginliği olduğunu belirten Özdemir, “Biz Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak bu çalışmalara önem veriyoruz. Karın yağması ile birlikte buralarda yememe çalışmalarına başlıyoruz. Kızıl geyik için yonca ve saman, diğer küçük hayvanlar için ise buğday, arpa ve kırık bulgur gibi gıdalar ile besliyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız