Koyunculukta Hastalıklara Karşı En Dirençli Irklar Tespit Ediliyor - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Koyunculukta Hastalıklara Karşı En Dirençli Irklar Tespit Ediliyor

Koyunculukta Hastalıklara Karşı En Dirençli Irklar Tespit Ediliyor

Özel Haber: Levent Karaçay

Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde koyunculuk adına değişik ırklar üzerinde yürütülen genetik çalışmalarla, hastalıklara karşı en dirençli ırklar belirlenip, hastalık nedeniyle yaşanabilecek ekonomik kayıpların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin koyunculuk adına en önemli kurumlarından biri olan Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yer alan Koyunculuk Araştırma enstitüsü, koyunculuk adına önemli çalışmalara imza atıyor. Özellikle ırkların genetik haritaları üzerinde yürütülen çalışmalarla üreticilerine verimli ve hasalıklara karşı en dirençli ırklara sahip olmaları amaçlanıyor.

Konu hakkında bilgi veren Biyometri ve Genetik Bölüm Başkanı Dr. Yalçın Yaman hastalıklara karşı dirençli ırklarla ilgili olarak Türkiye’de yürütülen tek çalışma olduğunun altını çizerek, bu durumun kendilerini hem motive ettiğini söyledi.

Koyunculuk Araştırma Enstitü Biyometri ve Genetik Bölüm Başkanı Dr. Yalçın Yaman “Türkiye’de koyunculuk sektöründe ekonomik kayıpları neden olan bazı hastalıklara karşı bizim hayvanlarımızın direnç seviyelerini belirlemek için bir çalışma yürütüyoruz. Bu anlamda ülkemizde hastalıklara karşı direnç konusunda çalışma yürüten tek enstitüsü olduğumuzu söyleyebilirim. Bu bizi çok mutlu ediyor.

Yürüttüğümüz çalışmada 7 farklı ırktan yaklaşık bin tane hayvan üzerinde genetik çalışma yürütüyoruz. Amacımız dirençli yetiştiricilik konusunda nasıl model oluruz, yetiştiricilere nasıl faydalı olabiliriz, işte bunun üzerinde çalışıyoruz.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda deli dana hastalığı bütün dünyada ciddi sıkıntılara neden olmuştu. İşte bizde yaptığımız çalışmalarla bu ve bunun gibi hastalıklara karşı dirençli ırkları belirleyerek üreticilerimize avantaj sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız