“Köylü Para Kazanamadığı İçin Hayvancılıktan Çekiliyor” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Köylü Para Kazanamadığı İçin Hayvancılıktan Çekiliyor”

“Köylü Para Kazanamadığı İçin Hayvancılıktan Çekiliyor”

Balıkesir’in Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan süt üreten köylülerin girdi maliyetlerinin çok fazla olduğunu belirterek, üretmiş oldukları sütün karşılığını alamadıkları için hayvancılıktan çekildiğini söyledi.

5-6 yıl önce kendi köylerinde 7-8 ton süt üretildiğini ifade eden Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, bunun sebebini ise yem fiyatlarının yüksek olması ve üreticinin para kazanamadığı için hayvancılıktan vazgeçiyor olmasına bağladı.

Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan konu hakkında yaptığı açıklamada, “Aslında mutsuz olan üreticilerimiz ve köylülerimiz küçük dokunuşla, küçük kazanımlarla mutlu olabilir. Ulusal Süt Konseyi tarafından bir süre önce açıklanan 1.30 lira süt fiyatı, yeniden toplanarak 1.40 lira olarak açıklandı. Tabi ki bu süt üreticilerini mutlu etti. Ancak daha önce 1.30 olarak açıklanan süt fiyatından köylülerimizin eline 1.22 lira geçiyordu. Konsey bu fiyatın içine küçük ayak oyunlarıyla nakliyeyi de ekledi. Şimdide sanayici açıklanan fiyattan nakliyeyi keserse, yine üreticinin eline 1.32 lira ancak geçecek. Bu durumda biz örgüt başkanları olarak vatandaşa bunu anlatmakta zorlanmacağız.

Oluşan şartları gene de kötünün iyisi olarak diyebiliriz. Süt üretimi piyasa ihtiyaçlarının altında olduğu için sanayicinin yoğun talep gösterdiği bir dönemdeyiz. Piyasası 140 olarak giden sütte var, görülen talep nedeniyle 1.55 liraya satılan sütlerde var. Süt tozu yapımı için talep devam ederse fiyatların biraz daha iyileşeceğini söyleyebiliriz.

Vatandaş hayvanına kızı gibi bakıyor. Sabahın erken saatlerinde kalkıyor ve bir şekilde üretime katkı sağlamaya çalışıyor. Fakat girdiler pahalı, samanı ithal eder durumdayız. Girdi fiyatlarının fazla olması nedeniyle üreticinin kazancıda zarar görüyor.

 

Benim kendi köyümde, bundan 5-6 yıl önce 7-8 ton süt üretilirken, şimdi bu oran 2 tonlara kadar geriledi. Yarı yarıya dan daha büyük bir düşüş. Buda köylünün para kazanamadığı için hayvancılıktan çekilmesine sebep oluyor. Yeni nesil köyde kalmıyor. Bu işi yapan nesil 50 yaşın üzerinde, yakın zamanda yeni nesil bu işi yapmazsa, 2-3 sene içerisinde hayvancılık yapacak insan bulamayacağız. Zaten ithal eder durumdayız. Artık çiftçileri de ithal ederiz gelip burada çiftçilik yaparlar. “ şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Helal olsun Başkan aslında her sivil toplum örgütü bu arızanın nerden olduğunü biliyor ama söyleyemiyor
    Dışardan çiftçi ithal ettiğimiz Zaman geç kalmış olucaz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız