Kotil: “Tüm dünyaya balık taşımak istiyoruz” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kotil: “Tüm dünyaya balık taşımak istiyoruz”

Kotil: “Tüm dünyaya balık taşımak istiyoruz”

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü, 2023 yılı ihracat hedeflerine Türk Hava Yolları ile uçacak. THY’nin direkt sefer koyduğu destinasyonlarda ihracatını katlayarak arttıran Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Temel Kotil’i ziyaret ederek THY’nin sektöre desteğini arttırma talebinde bulundu.

Son yıllarda hava kargoda THY’nin yapıcı yaklaşımı sayesinde iyi bir düzeye gelindiğini belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, özellikle 2015’de yaşanan siyasi gelişmelere bağlı olarak ihracatın düştüğünü, bu düşüşün durdurulması için Turkish Cargo’dan destek beklentilerini THY Genel Müdürü Temel Kotil’e aktardıklarını kaydetti.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak 2023 yılı için 5 milyar dolar ihracat hedefleri olduğuna işaret eden Kızıltan, “Sektörümüz yıllık ortalama yüzde 12 büyüme ritmini yakaladı. 5 Milyar Dolar ihracat hedefine ulaşabilmesi için su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün ihracat pazarlarına yapılan kargo taşımacılığında destek talep ettik. Özellikle ABD pazarında THY’nin desteğiyle su ürünleri sektörünün ihracatı son 5 yılda 5 kat artış gösterdi. Aynı başarıyı başka pazarlarda da yakalamak istiyoruz” diye konuştu.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu olarak, THY Genel Müdürü Temel Kotil’den Amerika Birleşik Devletleri -New York ve Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai uçuşları için kargo kapasitelerinin yeterli olmadığı dikkate alınarak geniş gövdeli uçaklar istediklerini anlatan Kızıltan, ayrıca Atlanta- Seattle ve Angola-Luanda’ya hat açılmasına öncelik verilmesi konusunda talepte bulunduklarını sözlerine ekledi.

Kotil: “Tüm dünyaya balık taşımak istiyoruz”

Turkish Cargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir ve Turkish Cargo Pazarlama ve Satış Müdürü Ömer Faruk Kılıç ile birlikte Su Ürünleri Sektör Kurulu’nu ağırlayan THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünü teşvik etmek için gayret göstereceklerini, THY olarak dünya çapında balık taşıyıcısı olmak istediklerini ifade etti. Kotil, “Bu çerçevede çalışma yapıyoruz. Hatta yeterli ürün olan destinasyonlar için kargo uçağı tahsis etme seçeneklerimiz arasında” dedi.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu’nun THY Genel Müdürü Temel Kotil’i ziyaretinde Turkish Cargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir, Turkish Cargo Pazarlama ve Satış Müdürü Ömer Faruk Kılıç, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Sinan Kızıltan, İstanbul İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Alican Yamanyılmaz, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Selçuk Şaban ve Şube Müdürü Gülden Polat Şaban ve Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Serap Ünal katıldı. Toplantıda THY yönetimine su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ile ilgili sektörel sunum yapıldı. Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü’nün yıllar itibariyle ihracat rakamları; 2012 yılında 1.664.277 bin $, 2013 yılında 1.988.154 bin $, 2014 yılında 2.277.467 bin $, 2015 yılında 1.814.907 bin $

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız