KORTİZON TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uz. Diyetisyen Sena Bilgin Başak
Uz. Diyetisyen Sena Bilgin  Başak
dytsenabilgin@gmail.com
KORTİZON TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kortizon, vücudumuzda kortizol hormonu ile beraber salgılanan bir hormon. Pek çok hastalık için kullanımı hayat kurtarıyor ancak kullanıldığı süreçlerde beslenmeye dikkat edilmediği takdirde pek çok komplikasyonu da beraberinde getirebiliyor.

Kortizon tedavisi sürecinde kilo artışı, ödem, şişkinlik, tansiyon yüksekliği gibi komplikasyonlarla karşılaşmamak için tedavi  esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli besin ‘tuz’, kortizon tedavisi boyunca beslenmede tuz sıfıra indirilmeli. Yemeklere tuz eklenmemeli, turşu tüketilmemeli, tuz içeriği bilinmeyen paketli ürünlerden uzak durulmalı, tuzsuz zeytin ve peynir tercih edilmeli.

Vücuttaki sodyum dengesini sağlamak için potasyumdan zengin muz, kuru kayısı, nar, yoğurt gibi besinler her gün düzenli tüketilmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kortizon tedavisinde sindirim sistemi sağlığına dikkat etmek. İlaçlar aç karnına kullanılmamalı, doktor önerisinde mide koruyucu kortizon beraberinde kullanılabilir. Yine mide koruyucu özelliğinden dolayı yemeklerden önce soğuk sıkım zeytinyağı içilebilir.

Alkol ve sigara da ülser gibi sorunlara sebep olabileceği için kortizon tedavisi esnasında kullanılmaması önerilir.

Kortizon kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek bir diğer komplikasyon, kas kaybı veya kemik erimesidir. Bu nedenle yeterli protein alımı çok önemlidir. Beslenme tedavi esnasında karbonhidrat açısından fakir, proteinden zengin bir beslenme programının uygulanması gerekir.

Kemik erimesi riskine karşın yeterli kalsiyum almaya özen gösterilmeli ve kalsiyum metabolizmasında önemli yeri olan D vitamini seviyeleri kontrol ettirilmeli, gereken durumda takviye alınmalıdır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM