"Kırmızı et piyasasını sıkı bir şekilde takip ediyoruz" - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Kırmızı et piyasasını sıkı bir şekilde takip ediyoruz”

“Kırmızı et piyasasını sıkı bir şekilde takip ediyoruz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hem süt üreticileri hem de süt sanayicileriyle yaptığı görüşmeler sonrasında, görüşmeler hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Çelik et fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine, son dönemde hava şartlarından kaynaklanan ulaşım sıkıntılarından dolayı karkas et fiyatlarında 1 liralık artışın söz konusu olduğunu ifade etti.

Çelik, bu gelişmenin hemen akabinde et fiyatlarında tekrar gerileme yaşandığını dile getirerek, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), mevcut stoklardan kırmızı et ve yemek sanayine karkas et satışına başladığını bildirdi.

Bununla birlikte AB’den 19 bin ton et alımı için lisans başvurusunu gerçekleştirdiklerini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

“Üçüncü olarak da Bosna ile bir anlaşmamız vardı, 10 bin ton civarında da Bosna’dan alım ile ilgili süreci başlatmış bulunuyoruz. İhtiyaç durumuna göre bunları değerlendirme imkânımız var. Onun için piyasada herkes dikkat etsin, kimsenin üreticiyi mağdur etme gibi bir lüksü yok. Rastgele piyasalarla oynayarak, spekülatif hareketlerle şu anda düzenli giden piyasayı bozma hakkının olmadığı inancı içerisindeyiz. Bakanlık olarak bütün piyasaları olduğu gibi kırmızı et piyasasını da çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Üreticinin aleyhine gelişecek durumlara müdahale etme imkânımız var. Piyasada tüketici aleyhine gelişecek durumlarda da yine müdahale imkânımız var.”

“Komite bu hafta içerisinde toplanacak”

Çelik, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesine ilişkin bir soru üzerine de komitenin bu hafta içerisinde toplanacağını söyledi.

Gelecek günlerde daha geniş katılımlı toplantılar gerçekleştireceklerine dikkati çeken Çelik, “Enflasyon ve enflasyona gıda fiyatlarının yansıması konusunda yapacağımız değerlendirmeler neticesinde alacağımız kararlar varsa, bunları ‘hükümet düzeyinde almamız gereken kararlar’ olarak tanımlamak doğru olur” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız