Kazlar Tuzlanıp Direklere Asıldı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kazlar Tuzlanıp Direklere Asıldı

Kazlar Tuzlanıp Direklere Asıldı

Kaz etinin çok kıymetli olduğu Kars, Ardahan ve Iğdır’da yaz boyunca özel beslenen kazlar, o müthiş lezzetine kavuşması için karın yağmasıyla birlikte kesilerek tuzlanıp askıda ki yerlerine asıldı.

Bölgede kaz kesim zamanında neredeyse her evin önünde askılarda kaz etlerini görebilirsiniz. İşte kaz etinin lezzetinin sırrı da kar havası ve suyunda saklı. Bölgede kaz kesilmeden önce karın suyundan içmesi beklenir. Çünkü kaz kar suyunu içmediği zaman istenilen lezzete ulaşılamadığı düşünülür.

Bölgede ki insanlar için altın kıymetinde olan kazı yaz boyunca açık arazide besleyip büyütüyorlar. 10. Ayda kapalı bir yere alarak yaklaşık 30 gün boyunca tahılla iyice besliyorlar. Karın yağmasıyla birlikte kazlar kesilerek önce temiz ve düzgün bir şekilde tüyleri temizlendikten sonra iç organları ayrılarak tuzlanıp direklerde 3 gün boyunca kurutuluyor. Kar soğuğunda iyice kurutulan kaz etleri daha sonra evin en soğuk bir bölümüne asılarak kış boyunca doğal buzdolabında muhafaza edilerek tüketiliyor.

Bölgede son yıllarda kazcılık profesyonel anlamda ciddi gelişme gösterdi. Birçok kaz üreticisi kaz yetiştiriciliğini ticari bir boyuta getirerek bölgeye yeni bir kazanç kapısı açmış oldular. Yetiştirici için kazın sadece eti kıymetli değil. Kazın tüyü ve özellikle karaciğeri de çok kıymetli.

Çiftliklerde üretilen kazların etleri bölge insanları tarafından tüketilirken, tüyleri ve karaciğeri de yurt dışına ihraç ediliyor.kaz-2

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız