Kazlar-kesim-için-besiye-kondu

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kazlar kesim için besiye kondu

Kazlar kesim için besiye kondu

ÖZEL HABER

Doğu Anadolu Bölgesinde yaşayan insanların kış aylarında tükettikleri en önemli besin kaynağı olan kaz, kesim için yaklaşık bir ay süreyle özel yemlerle beslenmek için besiye kondu.

Özellikle Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen kazlar kış mevsiminin hemen başında kesilerek, bölgede yaşayan insanlar tarafından kış boyunca tüketilir.

Lezzetli eti ve besin değerinin yüksek olması nedeniyle bölge insanları tarafından çok sevilen kaz eti, maddi olaraktan oldukça kıymetlidir. Kaz eti bölge insanı için öylesine önemlidir ki, bu eti genellikle özel günlerde veya önemli misafir geldiğinde pişirilir.

Eti çok lezzeti olan kazın yetiştirmesi de oldukça meşakkatli bir iştir. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte yumurtlayan kazların, yumurtaları özenle toplanır ve damızlık olarak saklanan ‘Anaç’ denilen kazlar kuluçkaya yatırılır. Çıkan kaz civcivleri, yöresel değimiyle ‘cücükleri’ büyük bir dikkatle büyütülür. Ekim ayının başından itibaren özenle büyütülen kazlar özel bir alana kapatılarak arpa ve buğday ile beslenir. İyice yağlanan kazlar Kasım ayının başından itibaren kesilmeye başlanır. Kesilen kazlar tuzlanarak yaklaşık bir hafta süreyle soğuk bir alanda bekletilir. İyice tuzunu alan kazlar daha sonra dışarıda yüksek bir yere asılarak kurutularak, kış boyunca yemek için kilerlerde saklanır.

Özellikle son yıllarda başka illerde yaşayan o bölgenin insanları tarafından yoğun talep gören kaz eti, artık kış aylarında değim yerindeyse karaborsaya düşüyor. Bu yıl bölgede görülen hastalık nedeniyle kaz sayısında ciddi azalma görülürken, özellikle yöresel derneklerin kaz eti taleplerini nasıl karşılayacağı ise merak konusu. Büyüklüğüne göre yaklaşık 120 ila 160 lira arasında alıcı bulabiliyor.

Bölgede kazcılık artık öyle bir noktaya geldi ki, talepleri karşılamaz oldu. Durum böyle olunca da Çorum, Kütahya ve Uşak başta olmak üzere, başka illerde kaz çiftlikleri kurularak talep edilen ihtiyaç karşılanmaya başlandı.

Ekim ayının gelmesiyle birlikte bölge insanı tarafından sabırsızlıkla beklenen kaz kesim zamanı da yaklaşmış oldu. Artık bölgede bütün kazlar besiye alındı ve ay sonu itibariyle kesilmeye başlanacak.

Kaz eti sevenler büyük bir sabırsızlıkla kesim gününü beklerken, kaz yetiştiricileri de uzun bir süredir besledikleri kazlardan, elde edecekleri kazancın hesabını yapmaya başladılar.

Bilmeyenler için söyleyelim. Kaz eti genellikle patates ve bulgur pilavıyla yapılarak servis edilir. Şimdiden afiyet olsun…

Haber: Levent Karaçay- Kamera ve Fotoğraf Erhan Karaçay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız