Kars IPARD II Lansman Töreni Yapıldı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kars IPARD II Lansman Töreni Yapıldı

Kars IPARD II Lansman Töreni Yapıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kars İl Koordinatörlüğü IPARD II Lansman Törenini 13 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 11.00’de Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirdi. Törene İl Protokol Üyeleri ve büyük bir halk kitlesi katılım sağladı.

IPARD II kapsamında verilecek olan desteklerin tanıtımı yapıldığı törende, Kars İl Koordinatörlüğü olarak verilmiş olan destekler de anlatıldı.

Kars İl Koordinatörü Ömer Balun, yaptığı konuşmada Kars’ın üretim ve markalaşma konusunda yaşadığı sorunlara değindi. Kalkınmak için, katma değer yaratmak için üretmekten başka bir yol olmadığını belirten Balun “Var olmak için üretmek zorundayız. Üretimde başarının sürdürülebilir olması için de rekabet gücümüzün ve markalarımızın olması gerekiyor. Örneğin Kars’ın kaşarı, balı, kazı vesaire meşhur diyoruz ama bir kaşar markası yok. Kaşar için coğrafi işaret alındı bu sevindirici bir gelişme ama Türkiye’nin dört bir yanına ürün gönderen bir şehrin kaşar markasının olmaması açıklaması zor bir durumdur.” dedi. Avrupa Birliğine aday bir ülke olduğumuzu ve AB’ye gireceksek ya da o standartlara ulaşmak istiyorsak üretimde onlarla rekabet edebilmemiz gerektiğini, bunun için üretim kalitesi ve teknolojisinde onlarla denk şartlarda olmamız gerektiğinin altını çizen BALUN konuşmasına “Biz TKDK olarak yeni ve mevcut işletmelere bu standartlara ulaşmaları için destek veriyoruz. Modern üretim olanaklarını yaygınlaştırarak rekabet gücümüzü artırmak ve üretimi kaliteli bir hale getirmek bizim hedeflerimiz arasındadır.” diyerek devam etti.

İl Koordinatörü Balun daha sonra yaptığı sunumda Kurumumuz ve Koordinatörlüğümüz hakkında katılımcılara bilgi verdi. Neden TKDK diye bir kurumun olduğu, bu zamana kadar neler gerçekleştirdiği ve bundan sonra Kurumun gerçekleştirmek istedikleri hakkında katılımcıları bilgilendiren Ömer Balun “Amacımız sizlerde bir farkındalık oluşturmak. Biz üretimi, çalışmayı, istihdamı destekleyen bir kurumuz. Vatandaşla birlikte elimizi taşın altına koyuyoruz. İstiyoruz ki üretimi destekleyelim ve artıralım. Kars’ı kalkındırmak istiyorsak, ülkemizi kalkındırmak istiyorsak çalışmak ve üretmek zorundayız. Atatürk’ün veciz sözünde de belirttiği gibi vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. Bizler işini en iyi yapan insanlar olacağız ki ülkemiz hak ettiği yere gelsin.” dedi.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kars İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün ise; yapılan desteklerden övgüyle bahsederek, yatırım yapacaklara bu fırsatları kaçırmamaları tembihinde bulundu. TKDK ile birlikte Kars çiftçisine verilen desteklerin büyüklüğüne değinerek bu desteklerin devam edeceği bilgisini de vatandaşlara iletti. Kaşar üretiminde onay alan 48 işletmenin olduğunu fakat kaz ile ilgili kesimhane ve işleme tesisi olmadığından bu yönde yatırım yapacak babayiğitler aradığını da sözlerine ekledi.

Törenin sonlarına doğru yaklaşırken İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün’e ve Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy’ TKDK nın desteklemiş olduğu sektörlerden olan el işlemeciliği kapsamında bakır levha üzerine Kars’ı hatırlatan Kafkas halk oyunlarını simgeleyen figürlerin işlendiği tablo, İl Koordinatörü Ömer Balun tarafından hediye edilmiştir.

Tören sonunda TKDK personeli ile katılımcılar aile fotoğrafı çektirmişlerdir. Fotoğraf çekimleri sonrası tören sona ermiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız