Kanatlı sektörü 2 yılda toparlanabildi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kanatlı sektörü 2 yılda toparlanabildi

Kanatlı sektörü 2 yılda toparlanabildi

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, önceki yıllarda ülkemizde yaşanan kuş griplerinin kanatlı sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek, sektörün bu yaralarını sarması en az 2 yıl sürdüğünü söyledi.

Bandırma Ticaret Borsasında yürütülen çalışmalarada değinen ve 2015 yılında kuş gribi nedeniyle zor bir dönemden geçen kanatlı sektöründe de 2017 yılında yaraların sarıldığının altını çizen Sezgin , “ 2016 yılında 3 milyar 239 milyon işlem hacmimiz var. 2017 yılında 4 milyar 337 milyon 1 milyar 98 milyonluk artışımız var. Bu da yüzde 34’e tekâmül ediyor. Bu büyük bir artış. Bandırma Ticaret Borsası Türkiye’deki 113 borsa içerisinde borsacılık faaliyetlerini yerine getiren birkaç borsadan biri. Bunu her zaman övünerek söylüyoruz. Diğer borsalarında aynı borsacılık faaliyetlerini yerine getirmesini ve bu anlamda da devletimizin politikalarının da bu anlamda olmasını istiyoruz. Onlarında işlem hacmi artsın. Ekonomiye katkıları daha fazla olsun. Hem üreticinin, tüccarın, sanayicinin ve tüketicinin daha memnun olduğu bir ortam olsun. Bandırma çok önemli bir kanatlı sektörü üretimine sahip. 2015 yılında bölgemizde bir kuş gribi vakası yaşandı. Bu da açıkçası bölgemiz ekonomisi ve kanatlı sektörünü olumsuz etkiledi. 2 yıl içerisinde biz bu yaraları sardık. Şu anda da kanatlı sektörümüz iyi bir ivme kazandı. İşlem hacmimizin önemli bir bölümünü kanatlı sektörünün artışından kaynaklandığını söyleyebilirim. Tekrar yumurta üretiminde önemli bir potansiyele ulaştık. Beyaz et üretiminde de önemli bir potansiyele sahibiz. En ucuz protein hem beyaz et hem yumurta olsun. Ülkemizdeki proteine ulaşmanın çok kolay olduğu ve daha makul fiyatlara tüketildiği bir kent olarak da ülkemize katkı sağlamaya devam ediyoruz.”dedi.

Yalnız Bandırma’ya Değil Komşu İlçelere De Hizmet Veriyor

Elektronik satış salonunun önemine dikkat çeken Sezgin, Güney Marmara’da bulunan birçok ilçeye hizmet verdiklerini ve arz-talep oluşmasının sağladıklarını belirterek “Şu anda elektronik satış salonuna sahip birkaç borsadan bir tanesiyiz. Ürün ihtisas borsası faaliyet izni alan ve yetkilendirilen laboratuarları konusunda yetkili sınıflandırma alan birkaç borsadan biriyiz. Lisanslı depoculuk konusunda hedeflerimiz projelerimiz var. Amaç buradaki daha da işlem hacmini yükseltmek, hem de kentimize ekonomik katkı sağlamak.”diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız