Kafkas Vaşağını Artık Dünya Tanıyacak - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kafkas Vaşağını Artık Dünya Tanıyacak

Kafkas Vaşağını Artık Dünya Tanıyacak

ayşegül vaşak
Yaban Hayat Uz. Veteriner Ayşegül Çoban

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ürediği tespit edilen ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Kafkas vaşağı, bilimsel literatüre alınarak tescillendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Kuzeydoğa Derneğinin iş birliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında, Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Kafkas vaşağı Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ürediği tespit edildi ve bilimsel literatüre alınarak tescillendi.

çağan şekercioğlu 1
Doç Dr. Çağan Şekercioğlu

Konu hakkında bilgi veren Kuzeydoğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şekercioğlu, “Yeni keşfettiğimiz Kafkas vaşağı popülasyonu ile ilgili bilimsel makalemiz, geçen hafta Türk Zooloji dergisinde çıktı. Daha önceden literatürde olmayan ve halen Dünya Doğa Koruma Cemiyeti’nin (IUCN) dünya vaşak haritasında gözükmeyen bu popülasyon artık haritada yerini alarak Sarıkamış’ın ve Kars’ın adını dünyaya duyuracak” dedi.

Bu konuda ekip çalışmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Şekercioğlu, şunları söyledi:

“Bu başarıda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, Kuzeydoğa Derneği ekibimizin ve doktora öğrencim Mark Chynoweth’in de büyük rolü var. Biz Kuzeydoğa Derneği olarak, Kafkas Üniversitesi ile yıllardır bu verileri topladık fakat bunları makaleye dönüştürmek apayrı yoğun bir iş. Mark, yazım konusunda çok emek verdi.

Kuzeydoğa Derneği bilim koordinatörümüz uzman biyolog Emrah Çoban da 2006 yılından bu yana gönüllü olarak bu bölgedeki yırtıcıların araştırılması projemizde boz ayı, kurt, vaşak yakalama, verici takma, foto kapanla görüntüleme çalışmalarında aktif olarak görev aldı. Eşi Ayşegül Çoban ise yaban hayatı veteriner hekimimiz olarak çok emek veriyor. Yani ekip olarak bu başarıyı elde ettik.”

kuzey doğa ekibi
Kuzeydoğa Derneği Ekibi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız