Kadirli Turpu Coğrafi Alan Olarak Tescillenecek

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kadirli Turpu Coğrafi Alan Olarak Tescillenecek

Kadirli Turpu Coğrafi Alan Olarak Tescillenecek

Türkiye’nin turp ihtiyacının yüzde 70’inin karşılandığı Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Kadirli turpunun coğrafi işaret özelliği taşıyan ürün tescili alabilmesi için kurumlar arası protokol imzalandı.

Kadirli Ticaret Borsası’nda yapılan toplantıda konuşan Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Kadirli turpunun Türkiye Patent Enstitüsü tarafından tescillenmesi için Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kadirli Ticaret Borsası arasında sözleşme imzalandığını belirtti.

Kadirli turpunun markalaşmayı hak ettiğini söyleyen Sağlam, “Türkiye turp ihtiyacı üretiminin yüzde 70’i Kadirli’de yapılıyor. Kadirli turpunun markalaşmasında ilk adım olarak coğrafi işaret alınmasına ilişkin protokol imzaladık. Osmaniye yer fıstığından sonra Kadirli turpumuzun da Türkiye Patent Enstitüsünde tescilini yapacağız. Herhangi bir tarımın yapılmadığı kış aylarında binlerce insana istihdam sağlayan bu ürünün Kadirli adıyla tescil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tescil edilmesiyle ürünümüz hem korunacak hem de bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılacak” dedi.

TBMM Divan Katibi Üyesi ve AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu da Kadirli’de, milyonlarca lira gelir getiren ürünün Kadirli adıyla tescil edileceğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Düzenlenen törenle DOĞAKA, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kadirli Ticaret Borsası arasında Kadirli turpunun coğrafi ticaret tescili için işbirliği protokolü imzalandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız