İZMİR TARIM VE HAYVANCILIK FUARI BAŞLADı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İZMİR TARIM VE HAYVANCILIK FUARI BAŞLADı

İZMİR TARIM VE HAYVANCILIK FUARI BAŞLADı

Bu yıl 11’ncisi düzenlenen fuara çok sayıda ziyaretçiyle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’te katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İzmir’de Agroexpo Eurasia – 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışında, fuarların tarımsal tüm gelişmeleri çiftçi ve üreticilerle buluşturduğunu belirterek, etkinliğin gelişmesinde emek harcayan herkese teşekkür etti.

Fuarın açılışında bir konuşma yapan ve Dünyada 77 trilyon dolar olan küresel hasılanın yüzde 5’ini tarımın oluşturduğunu ve dünya nüfusunun yüzde 40’ının geçimini tarımdan sağladığını kaydeden Bakan Çelik, bu iki alanın bile tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Çelik, dünyada 5 milyar hektar tarıma elverişli arazi olduğunu, bunun ancak yüzde 28’inin kullanılabildiğini bunun neticesinde dünyadaki 2 milyar insanın açlık ve yoklukla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Gıda ihtiyacının dünyanın çeşitli yerlerinde sosyal patlamalara neden olduğunu ve bu nedenle insanların canları pahasına göç ettiğine dikkati çeken Çelik, “Telefonunuz varsa, ekmeğiniz yoksa yaşama şansınız yok, telefonunuz olmasa ekmeğiniz olsa yaşamınızı sürdürebilirsiniz. İşte bu açıdan baktığımız zaman geçtiğimiz yüzyıl petrol savaşları olarak geride kaldı ama bugün bakıyoruz, karın doyurma pahasına gıdaya erişim savaşlar yılı olarak karşımıza çıkıyor, çok büyük tehlikeler söz konusudur. Dünya Bankası direktörü diyor ki ‘Savaşlar var savaşlar olacak ama önümüzdeki savaşlar tarımla, gıdayla ilgili olacaktır.’ Bu tabloya rağmen ne yazık ki gerek ülkemiz gerek dünya betonlaşmaya devam ediyor. Tarım alanlarının sağlıklı bir şekilde kullanılması noktasında bir irade ortaya konamıyor ve her gün tarım arazileri bir bir elimizden çıkmakta” dedi.

Çelik, tarımın vasıf gerektirmeyen bir iş gibi takdim etmenin tarıma yapılacak en büyük haksızlık olduğunu belirterek, bunun aksine insanların geleceğini ilgilendiren bu sektörde her şeyin bilinçli olarak yapılması gerektiğini vurguladı.

“10 yıl içerisinde gübre kullanımında yüzde 28 azalma oldu”

Bir yılda 1 milyar 300 bin ton gıdanın israf edildiğine işaret eden Çelik, Afrika’da ölenlerin ve Akdeniz’de boğulanların aslında “insanlık” olduğunu ifade etti.

Bakan Çelik, Türkiye’nin son 10 yılda Somali, Filistin ve Pakistan gibi ihtiyaç sahibi ülkelere 122 bin ton un gönderdiğini, birilerinin sözde insanlık adına bomba yağdırdığı Suriye’ye ise 10 bin ton unun gönderildiğini ve gitmeye de devam ettiğini aktardı.

Teknolojinin daha iyi kullanılması gerektiğinin altını çizen Bakan Çelik, “Teknolojiyi daha iyi kullanarak 10 yıl içerisinde gübre kullanımında yüzde 28’lik bir azalma gerçekleştirdik, bu son derece önemli bir rakamdır. Her alanda teknolojiyi sağlıklı kullanarak inşallah geleceğe daha güvenle bakma imkanımız olacak” diye konuştu.

fuar1

Etteki tavan fiyat uygulaması

Bakan Çelik, üretimin ve üreticinin kazanması adına bakanlığının desteklerini sürdüreceğini aktararak, rafla tarla arasındaki fiyat farkının ciddi takipçisi olacaklarını söyledi.

Konuşmasında ette alınan tavan fiyat uygulaması konusuna da değinen Bakan Çelik, şunları kaydetti:

“Kasaplar ve kırmızı et üreticileriyle aldığımız bir karar var, dedik ki ‘Türkiye et ithal etmemeli, Türkiye kendi hayvan varlığını oluşturabilecek potansiyele sahiptir onun için et ithal etmeyelim, spekülatörlerin bir parçası olmayalım. Biz birlik ve dayanışma içerisinde hayvan varlığımızı artıralım ve kendi yağımızda kavrulalım’ şeklinde bir karar aldık ve tavan fiyatları konusunda hiçbir baskı söz konusu olmadan son derece demokratik bir şekilde belirleme yaptık. Evet bu fiyatlar dış piyasalara göre biraz daha pahalıdır ama bizim üreticimizin maliyetini de biliyoruz. Üreticimizi üretimden çekmeyeceğiz ahırları dolduracak, ahırları doldurmaya devam edeceksiniz. Bu işin içerisinden gelen, aile olarak bu işi yapan kardeşlerime sesleniyorum; sizin yanınızdayız sizi ne merde ne namerde muhtaç edeceğiz bunu açıkça ifade ediyorum. İthalat kolaydır, 50 bin ton ithal etme imkanımız şimdi var. Bugün itibarıyla 50 bin ton eti getirmeye başlarız ve fiyatları çok çok aşağıya çekebiliriz ama bu bizim üretimimiz açısından, hayvan varlığımız açısından doğru bir politika olmadığını her vesileyle paylaştım, her vesileyle söylüyorum. Asıl olan üreticimizin girdilerini düşürmek ve bu girdilerin düşmesiyle birlikte et fiyatlarının da o çerçevede düşmesini sağlamaktır. Üreteceğiz, ucuz üreteceğiz, ucuz satacağız 78 milyon da kendi üreticimizin ürettiği etleri ucuza yiyecek inşallah.”

Açılışın ardından Bakan Çelik, “Altın Çan Damızlık Sığır Güzellik Yarışması”nda dereceye giren hayvan sahibine altın çan ödülünü verdi.

Bakan Çelik, fuar alanını gezerek buradaki üreticilerle sohbet etti. Bakanlığının fuar alanındaki standında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, tarımda Türkiye’nin insan gücünü verimli değerlendirmek istediklerini, bunun için bazı çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Tarımda proje sahibi 35 yaşın altındaki genç çiftçilere 30 bin liralık hibe desteği vermeye hazırlandıklarını aktaran Çelik, “Ayrıca desteklerle, bir araya gelen ailenin ya da gençlerin, yerleşim biriminde, mahallede ya da köyde geçim kaynağı olabilecek imkanlara ulaşmalarını sağlayacağız. Şehirde yaşam zorluğu çeken gençleri köylere davet ediyoruz, onlara her türlü desteği vermeye hazırız” ifadesini kullandı.

Bakan Çelik, ette tavan fiyatı uygulamasıyla ilgili soruya, şöyle yanıt verdi: “Biz serbest piyasadan yanayız ama bu serbest piyasa kuralları da sorumsuz bir anlam taşımamalı. Bir sorumluluk içinde hareket etmeleri gerekiyor. Bu anlamda kıyma, kuşbaşı ve karkas etle ilgili alınan karar bakanlığın kararı değil. Bütün ilgili birliklerin ve yetkililerin aldığı bir karardır. Bu kararın içeriği çok net; diyoruz ki ‘Türkiye havyan varlığı sayısını artırsın, Türkiye’de 1 milyon ton olan kırmızı et üretimini 2 milyon tona çıkaralım. Bunu taşıma suyla yapmayalım, kendi kaynaklarımızla, kendimizi sıkıntıya sokmadan yapalım’ ama spekülatörlere karşı durmak zorundayız. Bunun için her zaman söylüyorum 50 bin ton elimizde her an ithal edebiliriz. Bütün sektörlerle bir araya geldik ‘et ithal etmeyelim, tavan fiyatları belirleyelim, kendi hayvan varlığımızı artırarak geleceğimizi görerek yürüyelim’ dedik, bu yüzden tavan fiyatların uygulanmasıyla ilgili 6 aylık bir süre koyduk.”

Kırmızı ette belirlenen tavan fiyatları anımsatan Çelik, 22-23 liraya alınan karkas etin yüzde 40 maliyet eklenerek 30-31 liraya satıldığını savundu.

Çelik, belirlenen tavan fiyatların uygulanması konusunda sektör yetkililerini sorumlu davranmaya davet ettiğini aktararak “Taşın altına herkes elini koymalı mantığı ile aldığımız bir kararı, ‘uygulamıyoruz, yapmam’ diyen kim merak ediyorum. Böyle sorumsuz bir piyasa anlayışına biz karşıyız. Herkes 78 milyona karşı sorumlu davranacak, kasabı da fırıncıyı da süt üreticisini de sorumlu davranmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“250 gramlık ekmekle oynatmayız”

Ekmek fiyatlarıyla ilgili de bir çalışma yaptıklarını dile getiren Çelik, “Ekmek fiyatlarıyla ilgili analiz yaptık, 250 gram ekmeğin maliyeti 61 kuruşa geliyor. Üreticinin hatasından ya da başka sebeplerden üretim maliyeti artabilir ancak halkın almak zorunda olduğu 250 gramlık ekmekle oynatmayız. Herkes bunun farkında olsun. Kırmızı et, sütle ilgili aldığımız karar laf olsun diye alınmadı, saatlerce, günlerce ortak diyalogla alınmış bir karar” ifadelerini kullandı.

Törene, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Dünya Arıcılık Birliği Başkanı Philip Mccabe, Kosova Tarım Bakan Yardımcısı Vezir Jonuzaj ile sektör temsilcileriyle üretici ve çiftçiler katıldı.

Fuar İzmir Gaziemir’de 337 bin metrekare alanda 54 yabancı ülkenin katılımı, 450 stantta bin 400 markanın temsili ile 230 bin ziyaretçinin hedeflendiği Agroexpo Eurasia, 14 Şubat Pazar akşamına kadar sürecek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız