İyi Tarım Uygulamaları Desteğinde Son 7 Gün - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İyi Tarım Uygulamaları Desteğinde Son 7 Gün

İyi Tarım Uygulamaları Desteğinde Son 7 Gün

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üreticilerin iyi tarım uygulamaları desteğinden yararlanmaları için 17 Mart 2016 tarihi mesai bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, iyi tarım uygulamaları desteğinde son 7 güne girildiğini bildirerek, “Üreticilerimizin, iyi tarım uygulamaları desteğinden yararlanmaları için 17 Mart 2016 tarihi mesai bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, iyi tarım uygulamaları ile bireysel veya grup halinde meyve sebze, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitki ve örtü altı üretim yapan, yetkilendirilmiş kuruluşlarca 2015 üretim yılında düzenlenmiş İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası’na sahip, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı, örtü altında üretim yapanlar için ayrıca Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin destekten yararlanacağını belirtti.

Dekar Başına Destekler

İyi tarım uygulamaları destekleri kapsamında, dekara, meyve ve sebze için 50, örtü altı için 10 lira, süs bitkileri ve aromatik bitkiler için 100 lira ödenecek.

3 Şubat 2016 tarihinde başlayan iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının 17 Mart 2016 tarihinde mesai bitiminde sona ereceğini vurgulayan Bayraktar, “Zamanında başvuru yapmayan üreticilerimiz destekten yararlanamayacakları için üreticilerimizin son başvuru tarihini dikkate almaları ve destek başvurularını son güne bırakmadan, zamanında yapmaları büyük önem taşımaktadır” dedi.

İyi Tarım Uygulamaları Hızla Yaygınlaşıyor

İyi tarım uygulamalarıyla tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanmasının amaçlandığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“İyi tarım uygulamaları bugün dünya ticaretinin de gündeminde yer alıyor. Nitekim, büyük perakendeciler de üreticilerden güvenilir ürün talep ediyorlar. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte ülkemizde de iyi tarım uygulamaları hızla gelişip, yaygınlaşıyor.

Bu alanda yürütülen projeler ve sektöre sağlanan desteklerle birlikte iyi tarım uygulaması yapan üreticilerimizin sayısı ile üretim alanı büyük artış gösterdi. 2007-2014 döneminde iyi tarım uygulamaları yapan üretici sayısı 33 katına, tarım alanı 40 katına çıktı. 2007 yılında 651 üretici tarafından 53 bin 607 dekar alanda iyi tarım uygulamaları yapılırken, 2014 yılında iyi tarım uygulamaları yapan üretici sayısı 21 bin 332’ye, iyi tarım yapılan alan ise 2 milyon 147 bin 705 dekara ulaştı.”

Bayraktar, giderek artan tüketici bilinci neticesinde, iyi tarım uygulamalarıyla üretilen ürünlere olan talebin arttığını, bu ürünlerin büyük marketlerin meyve sebze reyonlarında yerini aldığını belirtti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız